Semmilyen kutatás nem támasztja alá, hogy a százhatból lenne negyven olyan egyéni választókerület, amelyben az ellenzéknek van reménye a győzelemre – mondta a Figyelőnek Hidvégi Áron, a Századvég Alapítvány közvélemény- és piackutatási igazgatója.
A szakember szerint kétféle – elég gyenge szakmai lábakon álló – választási dramaturgiában gondolkodnak ellenzéki körökben. Az első alapján egyszerűen összeadták a 2014-es választás összes, nem a Fidesz–KDNP-re érkező szavazatát, így szerintük elképzelhető, hogy nyerhetnek. Ez a felvetés tehát azt propagálja, hogy csak egy ellenzéki jelöltnek kell szemben állnia a kormánypárti indulóval.
„A választásoknak azonban – mint ahogy azt a kutatásaink sora és a valóság is bizonyítja – semmi köze nincs az ilyen matematikai képletekhez” – jegyezte meg a szakember. Négy éve ugyanis a nem kormánypárti szavazók több ellenzéki jelölt közül választottak maguknak szimpatikusat, most pedig ezt a lehetőséget megvonnák tőlük. Abból indulnak ki, hogy a szavazók leküzdik averzióikat, és akkor is az ellenzéki indulóra voksolnak, ha utálják azt, amit képvisel.
Hidvégi Áron szerint a legnagyobb probléma a Jobbik és a baloldal viszonyában van, hiszen utóbbi éveken keresztül arról beszélt, hogy a Jobbik veszélyes, szélsőséges és antiszemita erő. Elég szürreális lenne, ha most arra kérnék őket, hogy rájuk voksoljanak – véli az igazgató.
Arra a felvetésre, hogy mi lehet az oka a baloldal országos gyengeségének, a szakember úgy reagált, hogy politikájuk tartalma mellett a 2002-2010-es kormányzati teljesítményével azonosítják őket. Emellett nem reagálnak a valós problémákra, a migrációs válság például nem létezik számukra. Ezek miatt nem tudják mozgósítani a szavazóikat, a kormánypárti szimpatizánsok viszont sokkal eltökéltebbek, meg akarják védeni az eredményeket – mondta Hidvégi Áron.
A teljes cikk a Figyelő legújabb számában olvasható.
Forrás: szazadveg