Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Száz évvel ezelőtt lépett életbe a teljes szesztilalom

Száz évvel ezelőtt lépett életbe a teljes szesztilalom

Illusztráció, 24

Az amerikai kongresszus 1919. január 16-án hagyta jóvá a szesztilalmat, amely 1920. január 16-án, száz évvel ezelőtt életbe is lépett. A szesztilalmat Magyarországon is bevezették a Tanácsköztársaság idején.

Rendőrségi helyszínelés egy illegális sörfőzdében, Detroitban (Fotó: COR

Az Amerikai Egyesült Államok kongresszusa 1919. január 16-án hagyta jóvá az alkotmány 18. módosítását, amely megtiltotta a fogyasztási célú „alkoholos italok gyártását, értékesítését vagy szállítását” – írta a History.com.

Az alkohol betiltásáért küzdő mozgalom a 19. század elején indult, amikor az alkoholfogyasztás káros hatásaival foglalkozó amerikaiak mértékletesség társaságokat alakítottak. A század végére ezek a csoportok hatalmas politikai erővé váltak, állami szintű kampányt folytattak, és teljes nemzeti önmegtartóztatást sürgették.

13 év legális alkohol nélkül

1917 decemberében a 18. módosítást – más néven a szesztilalom módosítását – a kongresszus elfogadta és megerősítés céljából elküldte a tagállamoknak. Woodrow Wilson elnök vétója mellett ratifikálták a tilalmat.

Baltával ütik szét a söröshordókat a szesztilalom idején az Egyesül Államokban (Fotó: GettyImages)

A Volstead-törvény – Andrew Volstead republikánus politikus után – rendelkezett a tilalom érvényesítéséről, ideértve a pénzügyminisztérium különleges egységének felállítását. 1920. január 16-án életbe lépett a tilalom, és a nemzet hivatalosan is józan lett.

Ugyanakkor a bűnüldöző szervek erőfeszítései ellenére a Volstead-törvény nem tudta megakadályozni az alkoholtartalmú italok széles körű forgalmazását, és a szervezett bűnözés virágzott Amerikában. Később, 1933-ban elfogadták és jóváhagyták az alkotmány 21. módosítását, hatályon kívül helyezve a tilalmat.

A szesztilalmat Magyarországon is bevezették

Ebben az időszakban Európában, majd 1919. március 21. és augusztus 1. között, a Tanácsköztársaság ideje alatt Magyarországon is bevezették a szesztilalmat. Kerepeszki Róbert történész a hirado.hu-nak azt mondta, a Forradalmi Kormányzótanács egyik első intézkedése volt a radikális tilalom bevezetése.

„A 19. század végén, a 20. század elején a munkásmozgalmak célja az volt, hogy mindennel szemben fellépjenek, amely veszélyesnek, ártalmasnak ítéltek a munkásrétegre nézve. Azt gondolták, hogy az alkohollal a felsőbb osztályok mérgezik a munkásokat, és ezt a propagandájukkal is hangoztatták. Akkoriban jött lére az Alkoholellenes Munkásszövetség is. Másrészt ebben az időszakban fejlődött az orvostudomány is, és ekkortól kezdtek az alkoholizmusra gyógyítandó, kezelendő szenvedélybetegségként tekinteni” – fogalmazott a történész.

A Tanácsköztársaság egy nap alatt igyekezett mindent gyökeresen megváltoztatni, de ez nem lehetséges. Különösen nem egy olyan helyzetben, amikor az emberek az alkohollal próbálják feldolgozni az 1918-ban lezárult első világháború szörnyűségeit – tette hozzá Kerepeszki Róbert.

A Tanácsköztársaság bukása után a következő kormányok célja az volt, hogy minden intézkedést érvénytelenítsenek, amit a Forradalmi Kormányzótanács hozott.

Hazánkban jelenleg is érvényben van alkoholkorlátozás. Egyes áruházak nem adhatnak ki alkoholtartalmú italokat este 10 és reggel 6 óra között.

Hazánkban jelenleg is érvényben van alkoholkorlátozás. A 18 év alatti fiataloknak szeszes ital nem árusítható. Egyes áruházak pedig nem adhatnak ki alkoholtartalmú italokat este 10 és reggel 6 óra között.

szerző: Szmodics Dávid

Hirmagazin.eu

ElőzőHatalmas olajszennyezés miatt leállították a dunai hajóforgalmat Bécsnél
KövetkezőÓriási botrány: lemondott az ukrán miniszterelnök is!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás