Szinte harapni lehet a szárazságot így fűtésszezon idején? Mi megmutatjuk hogyan párásíts természetes módon kristálysóval!
A fűtési szezonban otthonunk levegője szárazzá válhat, mely az egészségünkre is káros hatással lehet. Tartsd a lakásod, munkahelyed levegőjének páratartalmát a megfelelő tartományban, így a bajokat elkerülheted!
Miért fontos annak a helynek a megfelelő páratartalma, ahol a legtöbbet tartózkodsz?
A páratartalom hatásai szervezetünkre
A túl alacsony és a túl magas páratartalom egyszerűen nem egészséges. A légutak a száraz levegőben kiszáradnak, ezért köhögünk, komfortérzetünk csökken. Az egészséges ember számára a legmegfelelőbb a 40-60 százalékos relatív páratartalmú levegő, az ennél magasabb páratartalom torzítja hőérzetünket.
Hogyan hat a párás levegő az atkákra és a gombákra?
A levegő páratartalma a környezetükben levő élősködők (atkák), és penészgombák mennyiségét is befolyásolja, melyek a lakásokban fellelhető fő allergének (allergia kiváltásáért felelős anyagok). Ezek hatására az allergiás eredetű szénanátha, asztma tünetei súlyosbodhatnak.
Az atkák elszaporodásának döntő tényezője a nyirkosság, ugyanis számuk 80 százalékos relatív páratartalomnál tetőzik.
.
A gombák fejlődésükhöz legalább 75 százalékos relatív páratartalmat igényelnek, lakásunk nyirkosabb szegleteiben, a fürdőszobában, a konyhában vagy az ablak és ajtókeretek mentén tenyésznek előszeretettel.
Hogyan előzd meg, hogy a levegővel együtt a nyálkahártyáidon át a szervezeted is kiszáradjon?
Nem kell feltétlenül drága eszközöket venni a megelőzéshez, sokszor egy kis házi praktika is segít!
Párásíts természetes kristálysóval!
A kristálysó rendkívüli előnye, hogy mivel természetes sóról van szó az „előállítása során” nem érintkezik semmiféle kemikáliával, nem megy át semmiféle tisztítási/fehérítési folyamaton, így megőrzi értékes ásványi anyagait.
Sóoldatot is készíthetsz belőle, ez maximum 26 százalékos koncentráltságú, mert a víz ennél több sót nem képes felvenni. Ha több só kerül a vízbe, az egyszerűen nem olvad fel, hanem az edény alján fog díszelegni. A sóoldat teljesen steril, nem élnek meg benne a gombák és a baktériumok sem. Ennek a tulajdonságának köszönhetően nagyszerűen alkalmazható akár az otthonod, munkahelyed levegőjének tisztítására is. Az oldatot más módon is pl. torokfertőtlenítésre gargarizálással, gyulladások enyhítésére, stb. is alkalmazhatod.
Levegőpárásítás természetesen
Az egészséges ember számára a legmegfelelőbb a 40-60 százalékos relatív páratartalmú levegő. Lehetőségünkhöz mérten próbáld a páratartalmat 40-60% közötti tartományban tartani!
Párásítás esetén a legjobb ha egyszerűen sós vizet párologtatsz!
Felesleges mindenféle légszűrő gépeket beszerezni, ha minden helyiségbe teszel 1-1 tálkát, amiben só és víz van (lehetőleg nagyobb darab kristálysók, vagy akár egy sószappan). Az elpárolgott vizet természetesen időnként pótolnod kell. Nem fontos a fűtőtesten tárolni, mivel így a hirtelen párolgás miatt a só kicsapódása fokozódik és a só „végigmászhat” a fűtőtesten. Érdemes a tálka alá tányért vagy alátétet tenni, mivel ahogy a só párolog, elkezd kicsapódni az edény szélére, ezzel egy gyönyörű újabb sókristályt létrehozva, viszont ez kicsapódás folytatódhat az edényen kívül is.
Ha nálad is száraz a levegő, mindenképpen alkalmazd ezt az olcsó és hasznos praktikát főként, ha asztmás, allergiás van a családodban!
Meghűléses, felső légúti betegségben szenvedők számára is enyhülést hozhat, ha ily módon párásítasz.
A párásításhoz remekül alkalmazható a természetes himalája fürdősó, én is ezt párologtatom. Láthatod, hogy a só kicsapódik az edény szélén, szépen hízik, egyre szebb látványt nyújtva. Most csak simán beleszórtam a sót a vízbe, de legközelebb teszek az edénybe egy gézdarabot, így a só arra fog kicsapódni és sókristályt létrehozni. Ha ezzel elkészültem, látogass ide vissza, mert újabb képet fogok róla feltenni!
Forrás: Arany gondolatok