A szigeten ragadt illegális bevándorlók verbális és fizikai inzultusát is el kellett viselnie a Híoszra érkező görög munkaügyi miniszterhelyettesnek.
Az athéni kormány szigorított a menedékjoghoz jutás feltételein, így a menekültek reményüket vesztették. Eközben az egyébként is rossz körülményeik tovább romlottak a durván túlzsúfolt táborokban.
https://youtu.be/bX-eRqA_6v0
Mintegy 42 ezer menedékkérő tartózkodik jelenleg az égei-tengeri szigeteken. Híoszon 1300 férőhelyre több mint 6 ezer jut. Leszboszon a 4600 fős kapacitásra több, mint 21 ezer. Leszboszon pedig az ezernél kevesebb ágyon 7600-nál is több migráns osztozik.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) adatai szerint a görög szigetek menekültjeinek 35 százaléka gyerek – többségük 12 év alatti -, 22 százalékuk nő.
A szigeteken élő görögök is nehezen élik meg ezt a helyzetet. Ráadásul úgy érzik, a kormány magukra hagyta őket a problémával.
– Szerda délben tüntetéseket és vezetői gyűléseket is tartunk Számosz és Híosz több településén – mondta el az Égei-tenger északi régiójának kormányzója. A tervek szerint Athénba küldjük a regionális tanácsosokkal tiltakozó levelünket. Valamint az Ügyvédi Kamara vállalta, hogy képvisel minket; keresetet nyújt be közömbösség címén a kormánnyal szemben. Mert jelenleg teljes közönnyel figyelik az itt zajló eseményeket – közölte Kosztasz Mutzurisz.
Számosz polgármestere rávilágít, miből van elegük a helyieknek.
– Az egész szigeten elterjedtek a betörések, lopások, fosztogatások. Európának védenie kellene saját érdekeit is. Kivéve, ha nagyon kényelmesen ücsörög a foteljében a társalgójában, és hagyja, hogy a görög kormány egyedül küszködjön, erőlködjön, főjön a saját levében – fogalmaz Jorgosz Sztancosz.
A munkaügyi miniszterhelyettes úgy látja, a Híoszon meglévő struktúrák nem teszik lehetővé az új menekültügyi törvény végrehajtását. Ugyanakkor kijelentette, a kormány határozott szándéka a szigetekre szorult menedékkérők számának csökkentése.