A szak­em­be­rek egy a sza­már­kö­hö­gés el­leni vé­dő­ol­tásra gya­na­kod­nak. Ezt a ter­hes nők szá­mára a bra­zil kor­mány ren­delte el tíz hó­napja.

2014 végén a brazil egészségügyi minisztérium bevezetett egy védőoltást az összes terhes asszony számára az országban.  A torokgyík, merevgörcs és szamárköhögés elleni oltás célja az volt, hogy visszaszorítsák a szamárköhögés újjáéledését Brazíliában.

Ezután tíz hónap alatt már több mint kétezer brazil baba született összezsugorodott fejjel. A két tény között vagy van kapcsolat, vagy nincs. Ezt jelenleg senki sem tudja biztosan megmondani.

Szamárköhögés elleni oltóanyag indította útjára a Zika vírust!

A kétkedők arra hivatkoznak, hogy a védőoltás ismertetőjében az áll, hogy a terhes nők számára csak akkor adható, ha arra egyértelműen szükség van. Azt állítják, hogy az oltóanyagban vannak olyan összetevők is, amelyeket nem vizsgáltak meg a magzati fejlődés szempontjából.

Az is gyanúra adhat okot, hogy az amerikai gyógyszer-engedélyezési hivatal eredetileg csakis egyszeri alkalmazásra adott engedélyt, azt is csak a gyerek 10 éves kora után. A terhesség időszakára tehát ez az engedély nem vonatkozik.

Végül, egy 2013-as tanulmány szerint ez az oltóanyag az amely 5 évesnél fiatalabb gyermekek agyvelőgyulladásával a leginkább kapcsolatba hozható.

Forrás: Ripost