Az örök kérdés: szakmatanulás vagy diploma érettségi után?
Gyakran felmerülő kérdés, hogy érettségi után felsőoktatás vagy a szakmatanulás irányába érdemes-e továbbmenni. Mi alapján válassza meg a helyesnek gondolt utat egy alig 18 éves diák? Adunk öt támpontot. Török Réka, az Orientify karriertervező portál alapítójának írása.
1. Érettségi nélkül sehova
Lehet, hogy elsőre sokaknak furcsán hangzik, de a diploma egyáltalán nem garancia a magasabb fizetésre. Sok esetben egy piacképes, hozzád passzoló szakmai képzéssel könnyebben boldogulsz majd az életben.
Ha a szakmatanulás a te utad, az érettségi akkor sem megkerülhető. Enélkül ma már nem vár téged kárt karokkal a munkaerőpiac.
2. Önismereti kérdések
Időd kell szánnod arra, hogy „megbeszéld magaddal”, mi érdekel legjobban. Gyűjtsd össze azokat a tevékenységeket, amelyek örömöt okoznak, sikerélményt jelentenek.
Ezekhez keress egy igazodó karriert, olyan szakmát, amiben megvalósíthatod az elképzeléseidet. Ha segítségre vagy visszajelzésre van szükséged ebben, használd az Orientify tesztjét.
3. A tőled független körülmények
Egyetemre vagy technikumra vágysz az érettségi után, esetleg tanfolyamra mennél?
Az, hogy mennyire vagy motivált, milyen erőfeszítéseket vagy hajlandó megtenni ezekért, nagyon sokat számít. Ehhez kapcsolódnak azok a tényezők, amik már nem feltétlenül rajtad múlnak. Ilyen az anyagi körülmény, a lakhatás kérdése és például az utazás is.
Ezek mind-mind befolyásolják a döntésedet, ezért érdemes mérlegelni őket. Bármilyen döntést is hozz, módosítani bármikor tudsz, ráadásul az sem ritka, ha valaki a tanulmányai megkezdése után változtat az eredeti tervein.
4. A tanulásra szánt idő
Fontos tényező, hogy mennyire hosszú ideig vagy hajlandó foglalkozni a tanulmányaiddal.
Ha sokallod az öt évet, akkor nemcsak hároméves alapdiploma merül fel lehetőségként, hanem szakmatanulás lehetősége is.
A diploma hosszabb időt, rengeteg kitartást igényel, a pályádat később kezdheted el, ha a felsőoktatást választod.
5. Szakmák csak diplomával
Van olyan karrier, ami diploma nélkül nem valósítható meg.
Ilyenek például a tudományos vagy oktatással kapcsolatos szakmák. A legtöbb vállalatnál, de az állami szférában sem találhatóak vezetők diploma nélkül.
Egy kétéves szakmai képzés egyébként jól megágyazhat egy egyetemi szakhoz, a már megszerzett gyakorlati tapasztalatok pedig kincset érnek a felsőoktatásban.
Azaz: miért ne lenne jó ötlet a kettő – a szakmatanulás és a felsőoktatás – kombinálása? Hiszen épp ez számos egyetem hátránya: nem nyújt megfelelő gyakorlati tapasztalatot.
Szakmatanulás vagy egyetemi diploma? Mindegy melyik mellett döntesz, mindkettő annyit ér, amennyit te teszel érte.
Tehetünk érted mi is valamit? Ha még nem választottál karrierutat, az Orientify tesztje sokat segíthet. Kattints, regisztrálj, engedd, hogy adjunk néhány valóban hasznos tippet.