Szükséges lépés volt a szociális hozzájárulási adó mértékének 2 százalékpontos csökkentése július elsejétől – mondta az InfoRádiónak a múlt héten bejelentett gazdaságvédelmi akciótervre reagálva a RSM Hungary adóigazgatója. Fajcsák Gábor azt mondta: ezzel ugyanis ellentételezhető a cégeknél a minimálbér és a garantált bérminimum emelése miatt jelentkező bérnyomás.
A szociális hozzájárulási adó (szocho) mértékének 2 százalékpontos csökkentése
150 milliárd forintot hagy a munkáltatók zsebében
– mondta a szakértő.
A szochót az elmúlt években többször mérsékelték, így lett 27 százalékról a mostani 19,5 százalék, majd júliustól ez csökken 17,5 százalékra.
A kormány szerint ez a két százalékpontos csökkentés 2019-ben 144 milliárd forintot, 2020-ban pedig további 156 milliárd forintot hagy a magyar vállalkozásoknál.
Jelenleg 40 ezer körül van a kisvállalati adózást (kiva) választó cégek száma, így ennek a mértékének a csökkentése kisebb terhet jelent a költségvetés számára, 5 milliárd forintra becsülik – tette hozzá. A kivát a kezdeti 16 százalékról csökkentik tovább, és jövő januártól lesz 12 százalék. Várhatóan így
megnő az ezt választó vállalkozások száma, így a hosszabb távú hatás ennél nagyobb lehet.
Az intézkedésekről látszik, hogy az irány jó – vélekedett Fajcsák Gábor, hozzátéve: az egyik legnagyobb európai adóéket csökkentették. A jelenlegi belföldi és nemzetközi gazdaságpolitikai helyzetben és munkaerőhiányos környezetben szükségszerű lépés volt, főleg az év eleji minimálbér- és garantáltbérminimum-csökkentés után – mondta az adóigazgató.
Az RSM Hungary adóigazgatója szerint így sem kerülnek versenyelőnybe a cégek, inkább csak maradnak jelenlegi pozícióikban.