A választások eredménye bevándorlásellenes áttörést jelent Németországban.
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet elemzője az M1 Ma este című műsorában elmondta: a feltételezés az volt, hogy a városokban a magas részvételi arány kedvez a néppártoknak, de az eredmények azt mutatják, hogy az igazi áttörést a rendszer és elitellenes AfD érte el.
A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) történelmi vereséget szenvedett, az elért eredmény pedig túl kevés a nagykoalíció folytatásához. Merkel most nehéz helyzetben van, hiszen bár nagy biztonsággal állítható, hogy ő lesz a kancellár, de azt, hogy milyen összetételű kormányt fog vezetni, majd a következő hónapokban zajló tárgyalások eredménye mutatja meg – húzta alá a szakember.
Hozzátette: Merkel most fizette meg az árát a bevándorláspolitika kudarcának. Bár az elmúlt két évben megpróbált fordulatot véghezvinni, de a választók nem felejtenek, ezért lett a parlament harmadik legnagyobb pártja a 34, 5 százalékot elért AfD – fűzte hozzá Mráz Ágoston Sámuel.
Ez egy európai trend, ahogy az is, hogy kormány közelébe nem kerülnek a rendszer-és elitellenes pártok, de az elégedetlenséget, a protest hangulatot tükrözik – húzta alá.
Miközben a német média mindent elkövetett, hogy ne a bevándorlás legyen a fő témája a kampánynak, a választópolgárok ezt tartották mégis a legfontosabbnak, ezt tükrözi az eredmény is. A kancellárt most megbüntették – tette hozzá.
Mráz Ágoston Sámuel azt mondta, a német politika a következő 2-3 hónapban arról szól, hogy sikerüljön összerakni egy kormánykoalíciót. Úgy fogalmazott: a német politikának hagyománya, hogy elfelejtik a választási ígéretüket és a koalíciós megállapodás jegyében átalakítják a programjukat a pártok.
A legtöbb szavazót a bajor CSU veszítette
Mráz Ágoston Sámuel arról is beszélt, hogy az biztos, ez Angela merkel utolsó ciklusa, a következő választásokon már nem fog indulni kancellárjelöltként.
Bajoroszgában egy év múlva választások lesznek, a mostani eredmények pedig igen kedvezőtlenek a CSU számára, a legtöbb szavazót tehát ők vesztették – fogalmazott a szakember. Úgy vélte, a bajor CSU meg fogja követelni Merkeltől, hogy szigorítson a menekültpolitijákán.
Az AfD máris bejelentette, hogy vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik Angela Merkel bevándorláspolitikája miatt. Ezzel kapcsolatban Mráz Ágoston Sámuel azt mondta: ez csupán ízelítő abból, hogyan fog átalakulni a német politikai kultúra.
Eddig minden párt arra számított, hogy koalíciós partnere lehet a kereszténydemokratáknak, ám az AfD egészen biztosan nem lesz az, éppen ezért frotnális támadásra fogja kihegyezni a politikáját, és éles vitákat kezdeményez majd a német parlamentben.
Hozzátette, hogy a vizsgálóbizottsághoz a parlameni képviselők 25 százalékának a támogatása kell, az AfD támogatása egyelőre kevés hozzá, de az biztos, éles kritikával fognak élni a jövőben.
Mráz Ágoston Sámuel aláhúzta: a német választás Németország egyik nagy értékét, a stabilitást billenti meg. A következő években instabilabb Németországra számíthatunk – fűzte hozzá.
Martin Schulzot tavaly 100 sázalékos támogatottsággal választották meg a szociáldemokrata párt elnökének, könnyen lehet, hogy a hangulat a következő időszakban ellene fordul – tette hozzá Mráz Ágoston Sámuel.
Gulyás Gergely: Gyakorlatilag megszűnt a nagykoalíció
A Fidesz frakcióvezetője szerint az elhibázott menekültpolitika vezetett oda, hogy Németországban a radikális jobboldali párt az AfD 13-14 százalék körüli eredményt ért el a mai választáson.
Gulyás Gergely azt mondta ez az oka annak is, hogy az eddigi nagykoalíció gyakorlatilag megszűnt.
“Minden vita ellenére testvérpártunk a CDU és a CSU által alkotott szövetség. Ezért mindenféleképpen jó hír, hogy a kormányalakítás joga továbbra is a CDU/CSU-t illeti meg. Az már más kérdés, hogy a menekültpolitika elhibázott volt, és oda vezetett, hogy a radikális jobboldali AfD 13-14 százalék körüli eredményt ért el, a nagykoalíció pedig megszűnt nagykoalíciónak lenni, hiszen 55-56 százalékos többsége lett csupán a Bundestagban. Valószínűbb, hogy nem is marad fent és egy a CDU/CSU-ból, illetve a liberálisokból és a zöldekből álló koalíció léphet a helyére. Az is biztos, hogy a kormányalakítást hosszú és nehéz tárgyalások fogják megelőzni. Kérdés, hogy az idei évben lesz-e még kormánya Németországnak, de ha igen, akkor is csak az év végén” – fogalmazott.
Forrás: hirado.hu