14.1 C
Budapest
2024. május. 4. szombat
HomeKülföldKiemelt külföldi hírekSzakértő: az F-16-osok nélkül a svédek nem lesznek NATO-tagok

Szakértő: az F-16-osok nélkül a svédek nem lesznek NATO-tagok

Az Egyesült Államokon múlik, hogy megvásárolhatja-e Törökország a legmodernebb F1-6-os harcirepülőket. Svédország NATO-tagságának török támogatása azonban csak ezután képzelhető el. Az idő azonban Ankarát, Washingtont és Brüsszelt egyaránt sürgeti.

Ezen a héten ismét összeült a török parlament, de a képviselők egyelőre nem szavaztak Svédország NATO-tagságáról. Ennek lehetséges okairól Tarik Demirkan, a Türkinfó főszerkesztője azt mondta, hírek szerint Washingtonban még tárgyalnak arról, hogy milyen további feltételekhez kössék az F-16-os megvásárlását.

Ráadásul az amerikai szenátus külügyi bizottságának demokrata párti elnöke, Robert Mendez úgy nyilatkozott, kétségei vannak afelől, hogy lehet-e egy olyan országot ilyen fegyverekkel támogatni, amely annak ellenére sem vitte a parlament elé Svédország NATO-tagságának kérdését, hogy a török elnök arra már „áldását adta”. Tehát

nemcsak a republikánusoknak, hanem a demokratáknak is vannak fenntartásaik,

noha Joe Biden elnök is már jóváhagyta – tette hozzá a szakértő.

A Svédország NATO-csatlakozása elé görgetett török akadályok közül az F-16-os vadászgépek megvásárlása, illetve a jelenlegiek korszerűsítése az, ami mindenképpen tető alá kell hozni a támogatásért cserébe – vélekedett Tarik Demirkan, aki szerint nem vitás, ha Ankara nem kap F-16-osokat, a svédek nem lesznek NATO-tagok.

Kitért arra is, az Egyesült Államok Törökországgal szembeni határozott magatartása hagy némi kívánnivalót maga után: Washington finoman szólva sem szíveli, hogy Törökország orosz légvédelmi rendszert vásárolt, az ellen viszont nem emelt kifogást, amikor néhány évvel korábban Görögország is így tett. A Türkinfó főszerkesztője ellenben úgy véli, a Törökország és a NATO, illetve Törökország és az Egyesült Államok közötti bizalmi „válságnak” nem az orosz fegyvervásárlás az egyetlen „napirendi pontja”.

A legkomolyabb nézeteltérések a geopolitikai stratégiai célokban keresendők. A török gazdaság azonban rendkívüli módon ki van szolgáltatva az Európai Uniónak, miközben Oroszország ukrajnai agressziója miatt fontos a NATO egysége, így pedig mind Ankara, mint Brüsszel, mind pedig Washington érdekelt abban, hogy ez a vita mihamarabb lezáródjon.

Forrás

SKYTING MAGAZIN

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem