A Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekmények miatt elfogatóparancsot adott ki Vlagyimir Putyin ellen.

A hágai intézmény közleménye szerint megalapozott a gyanú, hogy az orosz elnök személyesen felelős ukrán gyermekek jogellenes deportálásáért és átszállításáért Oroszországba.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő válaszul azt közölte, hogy Oroszország nem ismeri el a Nemzetközi Büntetőbíróság joghatóságát, ezért semmisnek tekinti a határozatot.

A legfrissebb hírek itt!

Ennek ellenére aligha tanácsos Putyinnak most olyan országba utazni, amely aláírta a nemzetközi bíróságot életre hívó szerződést. Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő szerint ugyanis ezen országok kötelesek a területükre lépő körözött személyeket azonnal letartóztatni és Hágába szállítani.

– Magyarország is részese ennek az egyezménynek, így hazánkban is ez lenne az eljárásrend. Az, hogy egy világhatalom vezetőjéről van szó, teljesen mindegy, a jog előtt mindenki egyenlő. Persze aligha valószínű, hogy Putyin a közeljövőben az egyezményhez csatlakozott államokba látogatna – jegyezte meg a szakértő.

A háború kitörése után bezárkózott orosz elnök a napokban mégis utazni kezdett. Vasárnap helikopterrel érkezett a megszállt Mariupolba, ahol korábban tömegével mészárolta le az orosz hadsereg a lakosságot.

Putyin a városon áthajtva megtekintett több létesítményt, beszélt a helyi lakosokkal és Marat Husznullin miniszterelnök-helyettessel, aki beszámolt a az újjáépítési munkálatok állásáról.

Putyin szót váltott a Nyevszkij lakótelep lakóival, és felkereste az egyik család otthonát. Járt a város tengerpartján a jachtklub közelében, a színház épületénél és más helyi nevezetességeknél.

Előző nap a Krím félszigeten tett előre nem bejelentett látogatást, a terület Oroszországhoz csatlakozása ügyében megrendezett referendum kilencedik évfordulóján.

Kétféleképpen értelmezhető a jogi helyzet

Az elfogatóparancs minden a Nemzetközi Büntetőbírósághoz tartozó ICC-tagállamot kötelez, így Magyarországot is, ám hazánk mégis nagy bajban lenne, ha ide jönne Putyin. Amelyek nem tagjai az ICC-ne, azokat az elfogatóparancs sem kötelezi, így az Egyesült Államokat sem, mivel az USA nem részese a római statútumnak. Ettől függetlenül ha az Egyesült Államokban lenne egy másik eljárás Putyin ellen.

A legfrissebb hírek itt!

Csakhogy Magyarország nem hirdette ki a római statútumot, vagyis hazánk ezt a letartóztatást nem tudná foganatosítani – hívják fel a figyelmet szakértők, megjegyezve, hogy minden nemzetközi szerződést ki kell hirdetni a Magyar Közlönyben, csak így lesznek érvényesíthetők. Ám az a faramuci helyzet állt elő, hogy Magyarország a kihirdetés elmaradása miatt ugyan nem tudná letartóztatni Putyint, ám a nemzetközi jog ezt megkövetelheti, mert az nem akceptálja, hogy Magyarország kihirdette-e az általa aláírt nemzetközi szerződést,

Forrás

Hirmagazin.eu