Gróf Almásy László és herceg Esterházy Antal közös afrikai vadászatát megörökítő archív fotógyűjteményt, afrikai trófeákat, valamint vadászati témájú porcelánokat mutat be „A Szahara szerelmesei” című tárlat, amelyet L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára nyitott meg a Herendi Porcelánmúzeumban.

szahara szerelmesei kiállítás

Ma egy olyan kiállítás nyílik meg, amely két remek embernek állít emléket: két nagyszerű utazónak, két nagyszerű vadásznak, úgyis mondhatnánk, hogy két nagyszerű álmodozónak” – mondta L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára gróf Almásy Lászlóról és herceg Esterházy Antalról. Az ő közös afrikai vadászatukat mutatja be fotókkal, porcelánokkal és trófeákkal a Herenden most megnyílt „A Szahara szerelmesei” című kiállítás.

Az államtitkár úgy fogalmazott, a Herendi Porcelánmanufaktúra a tárlattal egyszerre állít emléket ennek a két jeles személynek, a magyar vadászati kultúrának, valamint mindannak, amely az elmúlt évszázadok során tárgyiasult formában és motívum világában számtalanszor visszaköszönt az itt készült fantasztikus alkotásokon.

Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója felidézte azokat a találkozási pontokat, ahol az Esterházy család és a porcelánmanufaktúra útjai a múltban keresztezték egymást.

szahara szerelmesei kiállítás 3

Erre számtalan példa volt, kezdve a 17-18. század fordulóján, amikor a Szentpétervárról hazatérő Esterházy Miklós egy vázrajzot adott át Herenden, és ebből született meg a mai napig használt Esterházy-minta.

A mostani kiállítás fővédnöke, herceg Esterházy Antal anyai ágon az Apponyi család leszármazottja, akiknek pedig a szintén híressé vált Apponyi-minta köszönhető.

A herendi porcelánok kiállítás formájában eljutottak már a fertődi Esterházy-kastélyba, de különböző művészeti alkotásaik a tatai és a pápai kastélyokban is jelen vannak. A vezérigazgató szerint ez egyben a manufaktúra misszióját, értékmegőrző és átörökítő múltját, jelenét, jövőjét is mutatja.

szahara szerelmesei kiállítás 2

„A közös találkozási pontok mellett összeköt bennünket egy gondolatiság is, ugyanis mind az Esterházy család, mind a Herendi Porcelánmanufaktúra úgy gondolja, hogy saját közössége kultúra- és értékteremtő közösség. Hiszünk a művészetben, a művészet határokon átívelő, nemzeteket összekötő erejében. Hiszünk abban is, hogy a művészetek utat jelenthetnek a következő generációkhoz is: össze lehet kapcsolni a múltbeli értékeket a következő generációk modernitás elvárásaival” – fogalmazott Simon Attila, majd hozzátette, hogy ezt a most megnyíló, „A Szahara szerelmesei” című tárlat is tökéletesen bizonyítja.

Forrás: kultura.hu
Fotó: Nagy Mihály