Stockholmban, valamint a technológiában kiemelkedően fejlett Svédország szinte egész területén „eltűnt” a készpénz a cégek és a bankok életéből. A svéd bankok ma már nem biztosítanak lehetőséget pénz elhelyezésére és felvételére. Így tehát mindenki, beleértve az idős korosztályt is, kártyával vagy okostelefonnal fizet.

Kimutatások szerint a Svédországban készpénzzel fizetők aránya 40 %-ról (2015) 15 %-ra csökkent (2016), továbbá a svédek egyharmada el tudja képzelni teljesen készpénzmentesen az életet.
Mindebből az következhet, hogy a közeljövőben nem lehet készpénzzel megvenni a buszjegyet, illetve okostelefonon keresztül kell adakozni az egyháznak vagy a koldusoknak. Sőt, már valósággá vált az, hogy az állomások nyilvános illemhelyein csak kártyával lehet fizetni.
A fejlemény mozgatórugója egyrészt a bankrablások és egyéb készpénzes rablóakciók lecsökkentésére irányuló szándék volt. Továbbá az is, hogy a svédek rendkívül támogatják a technológia fejlődését, valamint bíznak kormányukban és a bankjaikban annyira, hogy nem szükséges szemükkel látni, vagy kezükben fogni a pénzt. Emellett érdekes, hogy Svédország volt Európában az első ország, amely bevezette a bankjegyeket (1661), és ahol megjelent az első mobiltelefon.
السويد.. بلد اختفت فيه النقود (Forrás: aljazeera.net)
Másrészről kételyek is övezik az új készpénz nélküli világ jelenségét, hiszen továbbra is vannak a társadalomnak olyan csoportjai, akik számára nem hozzáférhető a technológia vagy nincs bankszámlájuk. Gondoljunk például a messzi vidék kis falvainak lakosaira, a menekültekre, az idősekre vagy a fogyatékkal élőkre. Csupán egy példa, hogy a digitalizáció következtében a svéd lakosság 10%-a nem tudja használni a gyorsvonatot.
Az új jelenséggel kapcsolatos félelmek a magánéletben való kémkedés lehetőségeire is kiterjednek. Továbbá ezeken is túlmennek, érintve a kérdést, mi lenne, ha az ország háborús támadásnak lenne kitéve, vagy meghibásodás miatt ellehetetlenülne az internetes információáradat. Akkor Svédország egy óríási krízis közepén találná magát. A svéd kereskedelmi miniszter elmondása szerint ezért bár csak kis mértékben, de továbbra is szükség van valamennyi készpénzforgalomra.
(السويد.. بلد اختفت فيه النقود. „في ستوكهولم، كما في بقية هذا البلد الإسكندنافي البارع في التكنولوجيات الجديدة، اختفت النقود من الشركات والبنوك، فالجميع يدفع بالبطاقات أو الهواتف الذكية ولا يستثنى من ذلك سوى كبار السن ممن لا يروق لهم العالم الرقمي، الذي يبدو أكثر أمانا طالما لم يقع عطل كبير في الحواسيب”)Forrás: eloben.hu / aljazeera.net

ElőzőIsmét lesz áram egy Puerto Ricó-i gyermekkórházban a Tesla jóvoltából
KövetkezőFejüknél összenőtt sziámi ikreket választottak szét indiai sebészek
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza