Az ellenzéki jobbközép választási szövetség hajszálnyi előnnyel, 39,6 százalékkal győzhetett, szemben a kormányzó baloldali koalíció 39,4 százalékával a Svédországban vasárnap tartott parlamenti választáson, amelyen előretört a bevándorlásellenes Svéd Demokraták (SD) párt az exit poll eredmények szerint.

A Svéd Demokraták feliratokkal tiltakoznak a kormány politikája ellen a stockholm-i metróban. Fotó: AFP / TT NEWS AGENCY / BERTI ERICSSON.

Az SVT svéd köztelevízióban ismertetett adatok szerint a Svéd Demokraták párt a voksok 19,2 százalékát kaphatta, azaz nagyjából minden ötödik szavazó erre a pártra adta le voksát. Az SD támogatottsága jelentősen nőtt az előző, 2014-es választáshoz képest, amikor a voksok 12,9 százalékát szerezte meg, de nem érte el a párt vezetője által remélt 20-30 százalék közötti szintet.

A Svéd Demokraták mostani eredménye azt jelenti, hogy egyik hagyományos politikai tömb sem szerzi meg egyedül a többséget a parlamentben. Valamennyi párt kizárta, hogy hajlandó lenne együttműködni a parlamentben az SD-vel.

A pártok versenyében a Szociáldemokraták végezhettek az első helyen a szavazatok 25,4-26,2 százalékával, ami azonban több mint egy évszázada a legrosszabb eredményt jelentené. A 2014-es választáshoz képest nagyjából 5 százalékponttal csökkent a párt támogatottsága, csakúgy mint a jobboldal vezető erejéé, a Mérsékelt Párté, amely ezúttal a szavazatok 17,8-18,4 százalékát szerezhette meg.

Banners reading ‘Sorry about the mess here in Sweden’ are seen at the metro station Ostermalmstorg in Stockholm, Sweden, on August 3, 2015, where the Swedish Democrats launched a campaign against begging in English language. AFP PHOTO / TT NEWS AGENCY / BERTI ERICSSON ++++ SWEDEN OUT

A TV4 kereskedelmi televízió által végzett – a Reuters hírügynökség szerint kisebb és kevésbé megbízható – gyorsfelmérés 41 és 40 százalékot jósolt a két tömbnek a baloldali koalíció javára, az SD-nek pedig csak 16 százalék körüli várható eredményt hozott ki.

Stefan Löfven szociáldemokrata miniszterelnök a választást a svéd jóléti államról való referendumként próbálta beállítani miközben ráirányította a figyelmet arra, hogy a tízmilliós országban eddig soha nem látott mértékű a foglalkoztatottság szintje. Mindezt azonban a kampány során háttérbe szorították a bevándorláshoz köthető témák, így a migráció mellett a bevándorlóknak a svéd társadalomba történő integrációja.

Jimmie Akesson, a Svéd Demokraták vezetője a kormányt, de az ellenzéket is bírálta a véleménye szerint kudarcot vallott bevándorlási politikáért, és azt hangoztatta, hogy pártja az egyetlen garancia arra, hogy Svédország keményebben fel tudjon lépni a migrációval szemben.

Forrás: hirado.hu