Azonnali és széles körű lépéseket sürgetnek az emelkedő éhezés és az éhínség megelőzésére..
Róma, 2021. március 23. – Sürgős és megfelelő segítség nélkül tovább emelkedik a súlyosan éhezők száma több mint 20 országban az előttünk álló hónapokban, figyelmeztet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program jelentése.
Mindenki ezt olvassa most!
Jemenben, Dél-Szudánban és Nigéria északi részén katasztrofális a helyzet, sok család már az éhenhalás szélén áll – állítja az éhezés gócpontjait összegző jelentés.
Eszerint leginkább Afrika érintett, ám az akut éhezés a világ minden szegletében emelkedik: Ázsiában (Afganisztán), a Közel-Keleten (Szíria, Libanon), Latin-Amerikában és a Karib-térségben (Honduras, Haiti).
Szerte a világon jelenleg is 34 milliónál többen vannak az éhezés küszöbén.
„Sok országban most kezdődik a vetési szezon. Az idővel harcolunk, de nem meg kell ragadni ezt a lehetőséget, hogy megóvjuk, stabilizáljuk vagy akár növeljük a helyi élelmiszertermelést,” – sürgetett Csü Tong-jü, a FAO főigazgatója.
„Három dologra lenne szükség, méghozzá azonnal, hogy elkerüljük az éhínséget: befejezni a harcot, lehetővé tenni, hogy életmentő segítséget nyújtsunk a rászorulóknak, és ami a legfontosabb, 5,5 milliárd dollár támogatásra van szükségünk ehhez az idei évre,” – mondta David Beasley, a Világélelmezési Program ügyvezető igazgatója.
Konfliktusok, koronavírus és a súlyos élelmezési hiányosságok
Az alábbi tényezők egyike, vagy akár kombinációja, áll az éhezés várható emelkedése mögött a 20 „gócpont” országban.
- A konfliktus vagy az erőszak más formája várhatóan intenzívebbé válik Afganisztánban, a Közép-Afrikai Köztársaságban, a Száhel-övezetben, Etiópiában, észak-Nigériában, észak-Mozambikban, Szomáliában, Dél-Szudánban és Szudánban.
- A koronavírus járvány a világ számos országában továbbra is jelen van, nehéz helyzetbe hozva a rászoruló családokat. Latin-Amerika van a legsúlyosabb gazdasági helyzetben és az újjáépítés is itt lesz a leglassabb. A nemzeti valuta leértékelődése és az elszabaduló infláció a Közel-Keleten Jement, Szíriát és Libanont sújtja.
- Az extrém időjárás és a la Niña jelenség várhatóan velünk marad április-május folyamán, hozzájárulva számos helyen az éhezés terjedéséhez (Afganisztán, Madagaszkár, Afrika Szarva).
- A sivatagi sáska tovább pusztít Kelet-Afrikában és a Vörös-tenger partján. Afrika déli részén (Angola, Botswana, Namíbia, Zambia, Zimbabwe) az afrikai vándorsáska a tavaszi vetést fenyegeti.
- Egyre nehezebb elérni a rászorulókat néhány országban, tovább növelve a problémát.
Azonnali, széles körű lépésekre van szükség
A jelentés fontos ajánlásokat tesz mindegyik élelmezési gócponthoz, hogy ezen rövid távú segítséggel a fennálló és a jövőbeli szükségletek is megoldhatók lennének.
Ilyenek például az élelmezési és táplálkozási támogatás bővítése, az aszálynak ellenálló magok biztosítása, haszonállatok orvosi ellátása és beoltása, megélhetés-ösztönző programok, a csapadékvízgyűjtő infrastruktúra helyreállítása és a rászoruló családok jövedelmének növelése.
A mezőgazdasági termelés alapvető fontosságú, főként, ahol a támogatástól el vannak zárva az emberek és csak a helyi termelésre támaszkodhatnak.
Ezért a közelmúltban a FAO és a Világélelmezési Program 5,5 milliárd dollár támogatást kért tevékenységük kiterjesztésére és az éhínség megakadályozására humanitárius élelmezési segély, pénz és sürgősségi megélhetési támogatásokhoz.
***
A jelentés része az élelmiszerválságok elleni globális hálózat keretében kiadott elemzés-sorozatnak
Forrás és kapcsolat:
PLÁNTEK LEA
Kommunikációs munkatárs
ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO)
Budapest