A sugárzás egészségvédelmi kérdései széles körben terjednek, és magukban foglalják a sugárzás különböző típusainak ismeretét, a sugárzás emberi szervezetre gyakorolt hatásait, valamint a sugárvédelem alapelveit és módszereit.

Az ionizáló sugárzások fizikai alapjai között szerepelnek az atomok felépítése, az elemek tulajdonságai, az izotópok, az elemek stabilitása, a radioaktivitás, az ionizáló sugárzások típusai és forrásai, valamint az ionizáló sugárzások és az anyag kölcsönhatása.

A sugárzások károsító hatása az emberre többek között a determinisztikus (korai) hatások, a sztochasztikus (késői) hatások és az örökletes (genetikai) hatások.

sugárvédelem alapelvei magukban foglalják az indokolást, az optimálást és a korlátozást.

védekezés alapvető módszerei között szerepel a védekezés külső sugárzások ellen, a védekezés belső sugárzások ellen, valamint a teendők veszélyhelyzet, baleset esetén.

Az egészségügyi alkalmazások terén a sugárzás használata széles körben elterjedt, például képalkotó eljárásokban, terápiás célú besugárzásokban és a nukleáris medicinában.

Az átlagos röntgenfelvételek közben 2-3 mSv-nél kevesebb, elenyésző sugárterhelésnek vagyunk kitéve, míg a CT-vizsgálatoknál ez a terhelés 2-20 mSv között van.

Súlyos sugármérgezést nagyjából 2 Sv (2000 mSv) okoz, a halálos dózis pedig 4 Sv felett van.

Ezek a témák részletesen ismertetésre kerülnek az alapfokozatú sugárvédelmi képzésekben, és ezekből mutatunk be mi is pár lényeges kérdéskört most!

Az atomok felépítése a következőképpen néz ki:

  • Atommag: Az atom közepén található az atommag, amely a pozitív töltésű protonokból és a töltés nélküli neutronokból épül fel. Az atommag körül elektron felhőt alkotva helyezkednek el a negatív töltésű elektronok.
  • Elektronok: Az atom másik, a maghoz képest szinte végtelenül nagy részében az elektronok vannak. Az elektronok ebben a térben igen gyorsan mozognak.
  • Semlegesség: Az atom elektromosan semleges. Ebből arra következtethetünk, hogy a benne lévő protonok és elektronok száma megegyezik.
  • Tömeg: Az atom tömege az atommagban összpontosul, hiszen itt vannak a “nehéz” elemi részecskék.

Az atomok felépítése és működése a modern fizika egyik központi témája, és ezeknek az ismerete nélkülözhetetlen a kémia, a biológia és sok más tudományág számára is.

Az izotópok:

Az izotópok és az atomtömeg: Az izotópok a tömegszámukban különböznek. Egy izotóp relatív gyakorisága azt jelenti, hogy egy elem Földön előforduló, különböző atomtömegű izotópjai közül mekkora hányadban található az az izotóp. A relatív atomtömegek súlyozott átlagok. Úgy kapjuk meg, hogy minden egyes izotóp relatív gyakoriságát megszorozzuk az atomtömegével, és összeadjuk a kapott szorzatokat.

ElőzőLegszebb nyelv a világon a magyar nyelv..
KövetkezőLibri könyvbemutató: Pokoli főnökök
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza