Az angol labdarúgó-válogatott a hajrában szerzett gólokkal 2–0-ra legyőzte a németeket a Wembleyben az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

A németek sokáig mezőnyfölényben játszottak, az angoloknak viszont egyetlen Sterling-villanás is elég volt új mederbe terelni a meccset.

Harry Kane fejese tette fel az i-re a pontot (Fotó: AFP)

 

 

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
ANGLIA–NÉMETORSZÁG 2–0 (0–0)
London, Wembley Stadion, 41 973 néző. Vezette: Makkelie (holland)
ANGLIA: Pickford – K. Walker, Maguire, Stones – Trippier, Ka. Phillips, Rice (J. Henderson, 88.), Shaw – Saka (Grealish, 70.), Sterling – Kane. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
NÉMETORSZÁG: Neuer – Ginter (Can, 88.), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Goretzka, T. Kroos, Gosens (L. Sané, 88.) – Havertz, T. Müller (Musiala, 90+2.) – Werner (Gnabry, 68.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Gólszerző: Sterling (75.), Kane (86.)

Még több sporthír!

 

Az angol labdarúgó-válogatott a 300. meccsére készülhetett a Wembleyben – sorsszerű, hogy az egyik legnagyobb riválisnak számító Németország ellen érte el ezt a mérföldkövet. Az angolok az eredetileg 1923-ban átadott, majd 2000-ben bezárt és 2007-re teljesen újjáépített otthonukban 187 győzelmet arattak, és 73 döntetlen mellett mindössze 39-szer kaptak ki. Az itt rendezett Eb- és vb-mérkőzéseken pedig tizennégy meccses veretlenségi sorozatot építettek ki. A számok is bizonyították tehát, amit előzetesen is tudtunk: a német válogatottra sporttörténelmi léptékkel nézve is nehéz feladat várt az Európai Labdarúgó-szövetséggel (UEFA) kötött alku értelmében immár csaknem 45 ezer néző előtt megrendezett találkozón.

Még akkor is, ha az angolok szempontjából is voltak rossz előjelek: ilyen például, hogy a legutóbbi hét meccsükön (két döntetlen, öt vereség) képtelenek voltak a Wembleyben nyerni.

Az első tíz perc német mezőnyfölényt hozott, Leon Goretzka megindulása után a lábait összekoccantó Declan Rice-ban pedig egy pillanatra az ütő is megállhatott, látva, hogy a játékvezető előhúzza a piros lapot – mint kiderült, a holland Danny Makkelie az a típus, aki mind a két kártyát ugyanabban a zsebében tartja, végül csak a sárgát mutatta fel. A szabadrúgáskombináció végén Kai Havertz lövése elakadt a sorfalban.

Manuel Neuer bravúrral védte Sterling próbálkozását (Fotó: AFP)

A folytatásra átvette a kezdeményezést az angol csapat. A 16. percben Rice passza után Raheem Sterling vette célba tizennyolc méterről Manuel Neuer kapujának bal felső sarkát, ám a Bayern München kapusa bravúrral védeni tudott. Néhány perccel később Harry Maguire fejelt fölé. Fél órához közeledvén ismét Maguire előtt adódott lehetőség – és ismét Neuer védett.

A félidő derekán túl ismét fordulni látszott a játék képe: Joshua Kimmich beadása után Werner tűnt el Kyle Walker ölelésében a tizenhatoson belül, de a játékvezető sípja néma maradt. Egy perccel később sem Walker, sem más angol védő nem tudta megakadályozni a Chelsea német támadóját abban, hogy helyzetbe kerüljön – a hazaiak szerencséjére viszont ott volt a kapujából kivetődő Jordan Pickford, aki lábbal óriásit védett.

Harry Maguire többször is légi veszélyt jelentett a német kapura (Fotó: AFP)

A játékrész legnagyobb helyzete a hosszabbításra maradt. Müller labdavesztése után Matthias Ginternek kellett mentenie a tizenhatoson belül, a szabályos szerelés összejött, de a labda az épp érkező Harry Kane elé pattant, aki hiába fektette el ziccerben Neuert, Mats Hummels az utolsó pillanatban menteni tudott a kapu torkában.

A második félidőt is a németek kezdték jobban, a 47. percben Robin Gosens beadását röviden fejelték ki az angol védők, a kaputól 15 méterre érkező Havertz nem sokat gondolkodott a lövésen, a léc alá tartó labdát bravúrral tolta fölé Pickford. Nem sokkal később Gosens maga kerülhetett volna helyzetbe, ám az angol kapus ismét jól avatkozott játékba.

A második félidő elején Robin Gosens (20) volt az egyik legaktívabb német (Fotó: AFP)

Angol helyzet nélkül telt el az első negyedóra a fordulás után.

A folytatásban a helyzetek helyett inkább a mezőnyjáték dominált. A felek gyűrték egymást, de a futball szépségéből keveset láthattunk. A németek enyhe mezőnyfölénye megmaradt, de egyre inkább állóháborúba fordult a játék képe.

Néhányan talán már el is játszottak a hosszabbítás gondolatával, amikor a 75. percben megtört a jég. Az angoloknak az első helyzetükből nemcsak sikerült eltalálniuk a német kaput, hanem a Luke Shaw lapos centerezésére két védő közt érkező Sterling egyenesen a hálóba is továbbította a labdát (1–0).

Egy kis stat: mindössze másodszor történt meg egy angol játékossal, hogy egy nagy tornán válogatottja első három gólját egyaránt ő szerezze – Sterling előtt Gary Lineker volt képes ugyanerre (1986-ban).

Sterling ünnepelhetett (Fotó: AFP)

A 80. percben óriási egyenlítési lehetőség adódott a németek előtt: Havertz indult meg a felezővonalnál labdaszerzést követően, kiugratta Müllert, aki két védővel a nyakán ziccerig nyargalt, Pickford szinte reménytelen helyzetben jött ki a kapujából, a lövésbe nem tudott beleérni – de nem is kellett, mert a Bayern támadója 16 méterről fél méterrel a jobb alsó mellé lőtt! Müller hosszú másodperceken át fogta a fejét térdre rogyva – teljes joggal –, az angol drukkerek pedig úgy ünnepelték a kimaradt német lehetőséget, mintha még egy gólt szerzett volna a saját válogatottjuk.

Hamarosan pedig azt is ünnepelhették.

A 86. percben a kitámadó németek védelme hibázott, a lendületből rájuk rontó angol támadók közül Jack Grealish centerezéséből a bevetődő Harry Kane (aki eddig egy gólt sem szerzett a tornán) a kapu bal oldalába fejelt, megpecsételve a németek sorsát. 2–0

Joachim Löw hiába cserélt kétségbeesetten, a 2014-es világbajnoknak nem volt megfelelő válasza a kialakult helyzetre. A kapitány 15 éves regnálás után a Wembleyben elszenvedett vereséggel búcsúzott a német kispadtól. Ezzel együtt pedig a magyaros F-csoport utolsó tagja – Németország – is elköszönt az Eb mezőnyétől.

Az angolok mennek tovább.

Még több sporthír!

 

ANGLIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 23 – Sam Johnstone (West Bromwich Albion), 1 – Jordan Pickford (Everton), 13 – Aaron Ramsdale (Sheffield United)
VÉDŐK: 21 – Ben Chilwell (Chelsea), 16 – Conor Coady (Wolverhampton), 24 – Reece James (Chelsea), 6 – Harry Maguire (Manchester United), 15 – Tyrone Mings (Aston Villa), 3 – Luke Shaw (Manchester United), 5 – John Stones (Manchester City), 12 – Kieran Trippier (Atlético Madrid – Spanyolország), 2 – Kyle Walker (Manchester City), 22 – Ben White (Brighton)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 26 – Jude Bellingham (Borussia Dortmund – Németország), 8 – Jordan Henderson (Liverpool),  19 – Mason Mount (Chelsea), 14 – Kalvin Phillips (Leeds), 4 – Declan Rice (West Ham United)
TÁMADÓK: 18 – Dominic Calvert-Lewin (Everton), 20 – Phil Foden (Manchester City), 7 – Jack Grealish (Aston Villa),  9 – Harry Kane (Tottenham), 11 – Marcus Rashford (Manchester United), 25 – Bukayo Saka (Arsenal), 17 – Jadon Sancho (Borussia Dortmund – Németország), 10 – Raheem Sterling (Manchester City)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Gareth Southgate

NÉMETORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 12 – Bernd Leno (Arsenal – Anglia), 1 – Manuel Neuer (Bayern München), 22 – Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
VÉDŐK: 4 – Matthias Ginter (Mönchengladbach), 20 – Robin Gosens (Atalanta – Olaszország), 26 – Christian Günter (Freiburg), 3 – Marcel Halstenberg (RB Leipzig), 5 – Mats Hummels (Borussia Dortmund), 16 – Lukas Klostermann (RB Leipzig), 24 – Robin Koch (Leeds United – Anglia), 2 – Antonio Rüdiger (Chelsea – Anglia), 15 – Niklas Süle (Bayern München)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 23 – Emre Can (Borussia Dortmund), 10 – Serge Gnabry (Bayern München), 18 – Leon Goretzka (Bayern München), 21 – Ilkay Gündogan (Manchester City – Anglia), 7 – Kai Havertz (Chelsea – Anglia), 13 – Jonas Hofmann (Mönchengladbach), 6 – Joshua Kimmich (Bayern München), 8 – Toni Kroos (Real Madrid – Spanyolország)
TÁMADÓK: 14 – Jamal Musiala (Bayern München), 25 – Thomas Müller (Bayern München), 17 – Florian Neuhaus (Mönchengladbach), 19 – Leroy Sané (Bayern München), 9 – Kevin Volland (Monaco – Franciaország), 11 – Timo Werner (Chelsea – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Joachim Löw

AZ EGYENES KIESÉSES SZAKASZ
NYOLCADDÖNTŐ
Június 26., szombat, 18.00
Amszterdam
Wales–Dánia 0–4
Június 26., szombat, 21.00
London
Olaszország–Ausztria 2–1 – h. u.
Június 27., vasárnap, 18.00
Budapest
Hollandia–Csehország 0–2
Június 27., vasárnap, 21.00
Sevilla
Belgium–Portugália 1–0
Június 28., hétfő, 18.00
Koppenhága
Horvátország–Spanyolország 3–5 – h. u.
Június 28., hétfő, 21.00
Bukarest
Franciaország–Svájc 3–3 – 11-esekkel: 4–5
Június 29., kedd, 18.00
London
Anglia–Németország 2–0
Június 29., kedd, 21.00
Glasgow
Svédország–Ukrajna (43. mérk.) 1:2
NEGYEDDÖNTŐ
Július 2., péntek, 18.00
Szentpétervár
Svájc–Spanyolország (45. mérk.)
Július 2., péntek, 21.00
München
Belgium–Olaszország (46. mérk.)
Július 3., szombat, 18.00
Baki
Csehország–Dánia (47. mérk.)
Július 3., szombat, 21.00
Róma
43. mérk. győztese–Anglia (48. mérk.)
ELŐDÖNTŐ
Július 6., kedd, 21.00
London
46. mérk. győztese–45. mérk. győztese
Július 7., szerda, 21.00
London
48. mérk. győztese–47. mérk. győztese
DÖNTŐ
Július 11., vasárnap, 21.00
London
az elődöntő győztesei

nemzetisport

hirmagazin.eu