Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeSportSporthirekSterling újra villant, Anglia elbúcsúztatta Németországot az Eb-től

Sterling újra villant, Anglia elbúcsúztatta Németországot az Eb-től

Az angol labdarúgó-válogatott a hajrában szerzett gólokkal 2–0-ra legyőzte a németeket a Wembleyben az Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében.

A németek sokáig mezőnyfölényben játszottak, az angoloknak viszont egyetlen Sterling-villanás is elég volt új mederbe terelni a meccset.

Harry Kane fejese tette fel az i-re a pontot (Fotó: AFP)

EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ
ANGLIA–NÉMETORSZÁG 2–0 (0–0)
London, Wembley Stadion, 41 973 néző. Vezette: Makkelie (holland)
ANGLIA: Pickford – K. Walker, Maguire, Stones – Trippier, Ka. Phillips, Rice (J. Henderson, 88.), Shaw – Saka (Grealish, 70.), Sterling – Kane. Szövetségi kapitány: Gareth Southgate
NÉMETORSZÁG: Neuer – Ginter (Can, 88.), Hummels, Rüdiger – Kimmich, Goretzka, T. Kroos, Gosens (L. Sané, 88.) – Havertz, T. Müller (Musiala, 90+2.) – Werner (Gnabry, 68.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw
Gólszerző: Sterling (75.), Kane (86.)

Még több sporthír!

Az angol labdarúgó-válogatott a 300. meccsére készülhetett a Wembleyben – sorsszerű, hogy az egyik legnagyobb riválisnak számító Németország ellen érte el ezt a mérföldkövet. Az angolok az eredetileg 1923-ban átadott, majd 2000-ben bezárt és 2007-re teljesen újjáépített otthonukban 187 győzelmet arattak, és 73 döntetlen mellett mindössze 39-szer kaptak ki. Az itt rendezett Eb- és vb-mérkőzéseken pedig tizennégy meccses veretlenségi sorozatot építettek ki. A számok is bizonyították tehát, amit előzetesen is tudtunk: a német válogatottra sporttörténelmi léptékkel nézve is nehéz feladat várt az Európai Labdarúgó-szövetséggel (UEFA) kötött alku értelmében immár csaknem 45 ezer néző előtt megrendezett találkozón.

Még akkor is, ha az angolok szempontjából is voltak rossz előjelek: ilyen például, hogy a legutóbbi hét meccsükön (két döntetlen, öt vereség) képtelenek voltak a Wembleyben nyerni.

Az első tíz perc német mezőnyfölényt hozott, Leon Goretzka megindulása után a lábait összekoccantó Declan Rice-ban pedig egy pillanatra az ütő is megállhatott, látva, hogy a játékvezető előhúzza a piros lapot – mint kiderült, a holland Danny Makkelie az a típus, aki mind a két kártyát ugyanabban a zsebében tartja, végül csak a sárgát mutatta fel. A szabadrúgáskombináció végén Kai Havertz lövése elakadt a sorfalban.

Manuel Neuer bravúrral védte Sterling próbálkozását (Fotó: AFP)

A folytatásra átvette a kezdeményezést az angol csapat. A 16. percben Rice passza után Raheem Sterling vette célba tizennyolc méterről Manuel Neuer kapujának bal felső sarkát, ám a Bayern München kapusa bravúrral védeni tudott. Néhány perccel később Harry Maguire fejelt fölé. Fél órához közeledvén ismét Maguire előtt adódott lehetőség – és ismét Neuer védett.

A félidő derekán túl ismét fordulni látszott a játék képe: Joshua Kimmich beadása után Werner tűnt el Kyle Walker ölelésében a tizenhatoson belül, de a játékvezető sípja néma maradt. Egy perccel később sem Walker, sem más angol védő nem tudta megakadályozni a Chelsea német támadóját abban, hogy helyzetbe kerüljön – a hazaiak szerencséjére viszont ott volt a kapujából kivetődő Jordan Pickford, aki lábbal óriásit védett.

Harry Maguire többször is légi veszélyt jelentett a német kapura (Fotó: AFP)

A játékrész legnagyobb helyzete a hosszabbításra maradt. Müller labdavesztése után Matthias Ginternek kellett mentenie a tizenhatoson belül, a szabályos szerelés összejött, de a labda az épp érkező Harry Kane elé pattant, aki hiába fektette el ziccerben Neuert, Mats Hummels az utolsó pillanatban menteni tudott a kapu torkában.

A második félidőt is a németek kezdték jobban, a 47. percben Robin Gosens beadását röviden fejelték ki az angol védők, a kaputól 15 méterre érkező Havertz nem sokat gondolkodott a lövésen, a léc alá tartó labdát bravúrral tolta fölé Pickford. Nem sokkal később Gosens maga kerülhetett volna helyzetbe, ám az angol kapus ismét jól avatkozott játékba.

A második félidő elején Robin Gosens (20) volt az egyik legaktívabb német (Fotó: AFP)

Angol helyzet nélkül telt el az első negyedóra a fordulás után.

A folytatásban a helyzetek helyett inkább a mezőnyjáték dominált. A felek gyűrték egymást, de a futball szépségéből keveset láthattunk. A németek enyhe mezőnyfölénye megmaradt, de egyre inkább állóháborúba fordult a játék képe.

Néhányan talán már el is játszottak a hosszabbítás gondolatával, amikor a 75. percben megtört a jég. Az angoloknak az első helyzetükből nemcsak sikerült eltalálniuk a német kaput, hanem a Luke Shaw lapos centerezésére két védő közt érkező Sterling egyenesen a hálóba is továbbította a labdát (1–0).

Egy kis stat: mindössze másodszor történt meg egy angol játékossal, hogy egy nagy tornán válogatottja első három gólját egyaránt ő szerezze – Sterling előtt Gary Lineker volt képes ugyanerre (1986-ban).

Sterling ünnepelhetett (Fotó: AFP)

A 80. percben óriási egyenlítési lehetőség adódott a németek előtt: Havertz indult meg a felezővonalnál labdaszerzést követően, kiugratta Müllert, aki két védővel a nyakán ziccerig nyargalt, Pickford szinte reménytelen helyzetben jött ki a kapujából, a lövésbe nem tudott beleérni – de nem is kellett, mert a Bayern támadója 16 méterről fél méterrel a jobb alsó mellé lőtt! Müller hosszú másodperceken át fogta a fejét térdre rogyva – teljes joggal –, az angol drukkerek pedig úgy ünnepelték a kimaradt német lehetőséget, mintha még egy gólt szerzett volna a saját válogatottjuk.

Hamarosan pedig azt is ünnepelhették.

A 86. percben a kitámadó németek védelme hibázott, a lendületből rájuk rontó angol támadók közül Jack Grealish centerezéséből a bevetődő Harry Kane (aki eddig egy gólt sem szerzett a tornán) a kapu bal oldalába fejelt, megpecsételve a németek sorsát. 2–0

Joachim Löw hiába cserélt kétségbeesetten, a 2014-es világbajnoknak nem volt megfelelő válasza a kialakult helyzetre. A kapitány 15 éves regnálás után a Wembleyben elszenvedett vereséggel búcsúzott a német kispadtól. Ezzel együtt pedig a magyaros F-csoport utolsó tagja – Németország – is elköszönt az Eb mezőnyétől.

Az angolok mennek tovább.

ANGLIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 23 – Sam Johnstone (West Bromwich Albion), 1 – Jordan Pickford (Everton), 13 – Aaron Ramsdale (Sheffield United)
VÉDŐK: 21 – Ben Chilwell (Chelsea), 16 – Conor Coady (Wolverhampton), 24 – Reece James (Chelsea), 6 – Harry Maguire (Manchester United), 15 – Tyrone Mings (Aston Villa), 3 – Luke Shaw (Manchester United), 5 – John Stones (Manchester City), 12 – Kieran Trippier (Atlético Madrid – Spanyolország), 2 – Kyle Walker (Manchester City), 22 – Ben White (Brighton)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 26 – Jude Bellingham (Borussia Dortmund – Németország), 8 – Jordan Henderson (Liverpool),  19 – Mason Mount (Chelsea), 14 – Kalvin Phillips (Leeds), 4 – Declan Rice (West Ham United)
TÁMADÓK: 18 – Dominic Calvert-Lewin (Everton), 20 – Phil Foden (Manchester City), 7 – Jack Grealish (Aston Villa),  9 – Harry Kane (Tottenham), 11 – Marcus Rashford (Manchester United), 25 – Bukayo Saka (Arsenal), 17 – Jadon Sancho (Borussia Dortmund – Németország), 10 – Raheem Sterling (Manchester City)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Gareth Southgate

NÉMETORSZÁG – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: 12 – Bernd Leno (Arsenal – Anglia), 1 – Manuel Neuer (Bayern München), 22 – Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)
VÉDŐK: 4 – Matthias Ginter (Mönchengladbach), 20 – Robin Gosens (Atalanta – Olaszország), 26 – Christian Günter (Freiburg), 3 – Marcel Halstenberg (RB Leipzig), 5 – Mats Hummels (Borussia Dortmund), 16 – Lukas Klostermann (RB Leipzig), 24 – Robin Koch (Leeds United – Anglia), 2 – Antonio Rüdiger (Chelsea – Anglia), 15 – Niklas Süle (Bayern München)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 23 – Emre Can (Borussia Dortmund), 10 – Serge Gnabry (Bayern München), 18 – Leon Goretzka (Bayern München), 21 – Ilkay Gündogan (Manchester City – Anglia), 7 – Kai Havertz (Chelsea – Anglia), 13 – Jonas Hofmann (Mönchengladbach), 6 – Joshua Kimmich (Bayern München), 8 – Toni Kroos (Real Madrid – Spanyolország)
TÁMADÓK: 14 – Jamal Musiala (Bayern München), 25 – Thomas Müller (Bayern München), 17 – Florian Neuhaus (Mönchengladbach), 19 – Leroy Sané (Bayern München), 9 – Kevin Volland (Monaco – Franciaország), 11 – Timo Werner (Chelsea – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Joachim Löw