forrás: Torkos Matild/hirado.hu
A kilencvenes évek legendás akasztói nagyvállalkozóját, Stadler Józsefet negyedszer állították bíróság elé gazdasági bűncselekmények vádjával. Most a negyedik, talán az utolsó ítéletére vár. Ártatlannak vallja magát.
A Kecskeméti Törvényszéken folyó büntetőperben Stadlernek költségvetési csalás és magánokirat-hamisítás vádja ellen kellett védekeznie úgy, hogy még le sem ülte a legutóbbi két ítéletében kiszabott börtönbüntetést.
Stadler József akasztói vállalkozó a Szegedi Fegyház és Börtön Krónikus Utókezelő Részlegében Algyő-Nagyfán 2014. december 17-én. MTI Fotó: Rosta Tibor
420 milliós áfacsalás?
A mostani büntetőper vádirata szerint az immár különös visszaesőnek számító Stadler 2007 és 2010 között az érdekeltségébe tartozó gazdasági társaságok nevében kibocsátott és befogadott valótlan tartalmú számlák felhasználásával, jogtalan haszonszerzés céljából általános forgalmi adót kísérelt meg visszaigényelni, illetve a társaságok adófizetési kötelezettségét csökkentette. Stadler ezzel csaknem 420 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.
A sportmecénásként is országszerte ismert juhászból lett nagyvállalkozó ellen először 1995-ben indult büntetőeljárás. Az akkori vád szerint a kilencvenes évek első felében társaival közösen több mint 2 milliárd forint kárt okozott az államnak csalással, adócsalással, jogosulatlanul igénybe vett áfa-visszaigényléssel, illetve exporttámogatással, továbbá a társasági adó fiktív költségszámlák segítségével történő csökkentésével.
Négy és fél év
Stadlert 1998-ban az első fokon eljáró Bács-Kiskun Megyei Bíróság 9 év börtönre ítélte, és elrendelte előzetes letartóztatását, azonban egy évvel később a Legfelsőbb Bíróság az ügyet felderítetlennek ítélte illetve eljárási szabálytalanságok miatt hatályon kívül helyezte az első fokú ítéletet és új eljárást rendelt el.
A Bács-Kiskun Megyei Bíróságon megismételt elsőfokú eljárás során újra kimondta Stadler bűnösségét és a korábbinál enyhébb, 5 és fél év börtönbüntetéssel, valamint 2 millió forint pénzbüntetéssel sújtotta. A fellebbezéseket követően a Legfelsőbb Bíróság 2003 februárjában kihirdetett jogerős ítéletében 4 és fél évre enyhítette Stadler börtönbüntetését.
Négy év tíz hónap
Stadler 2005 januárjában kedvezménnyel szabadult. Nagy tervekkel vágott bele újra az üzleti életbe. Egészségmegőrzéssel, gyógyító és rehabilitációs tevékenységgel, családsegítéssel, gyermek- és ifjúságvédelemmel, sporttal akart foglalkozni, sőt azt is nyilatkozta, hogy megpróbálja visszaszerezni ingatlanjait, rendbe teszi Akasztó stadionját, folytatja a nagykereskedelmet, viszi tovább az éttermeit és építőipari vállalkozásba is kezd.
Szabadulása után Solton, majd Budapesten nyitott hipermarketeket, ám nem sikerült a törvényesség talaján maradnia. Folytatólagosan elkövetett csalás kísérlete és más bűncselekmények miatt ismét büntetőbíróság elé került, 2011-ben négy év tíz hónap börtönre és 67 millió forintos vagyonelkobzásra ítélték.
Az ítélet indokolása szerint például Stadler solti áruházába a felsőruházat egy része számla nélkül érkezett. Miközben 151 millió forintról kiállított valós üzleti tartalom nélküli fiktív számlákat fogadott be, 25 millió forint áfát igényelt vissza jogtalanul, és nem fizetett be 8 millió forint áfát, illetve 67 millió forint társasági adót. Stadler mindvégig ártatlannak vallotta magát. Ebben a perben két bűntársát 120-120 ezer forint pénzbírsággal sújtotta a bíróság. Az akasztói vállalkozó jelenleg ezt a büntetését tölti.
Két év tíz hónap
2014 októberében még egy ítélet született Stadler ellen, csődbűncselekmény miatt ítélték el 2 év tíz hónap börtönbüntetésre.