forrás: Szemtől szembe
Eddig gyilkoltak, most elmehetnek pizzafutárnak
Az Európába visszatérő dzsihadisták alacsony edukációval rendelkeznek, börtönjárt, szétzüllött családokból származnak, és nincs semmilyen jövőképük. Így előfordulhat, hogy azt mondják: akkor megbüntetem azt a társadalmat, amely miatt ilyen helyzetbe kerültem – mondta Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő a Szemtől szembe című műsorban.
Körülbelül 700 német tinédzser ment el az Iszlám Állam soraiba harcolni. Közülük 400-an meghaltak, a többiek egy része kezd visszaszivárogni Európába. Ez jó hír is, mert nagyon fontos információkat lehet megszerezni tőlük, nem véletlenül történnek a razziák sem – mondta Georg Spöttle.
Ezek során derült ki az is, hogy ugyanabban a hamisító műhelyben készültek a most elfogott terrorgyanús személyek és Salah Abdeslamék útlevelei. Az információk birtokában fel lehet majd térképezni a hálózatokat és meg lehet érteni az összefüggéseket – tette hozzá.
A biztonságpolitikai szakértő szerint azokban, akik visszajönnek, kialakul egy érzelmi vákuum, ami miatt rendkívül veszélyesek lehetnek. Korábban fegyver volt náluk, hatalom volt a kezükben, gyilkoltak, most pedig elmehetnek pizzafutárnak vagy a szupermarketbe rakodónak – mutatott rá. Alacsony edukációval rendelkeznek, börtönjárt, szétzüllött családokból származnak, és nincs semmilyen jövőképük, így előfordulhat, hogy azt mondják: akkor megbüntetem azt a társadalmat, amely miatt ilyen helyzetbe kerültem – hangsúlyozta.
Incze Nikoletta, a Politikai Iszlám Tanulmányok Központja kutatója a műsorban úgy vélte ugyanakkor, hogy a társadalmi tényezőket alaposan meg kell vizsgálni. Ugyanis ha ez általánosan igaz lenne – mondta, akkor lehet, hogy Amerikában a mexikóiak robbantgatnának, Magyarországon pedig a mélyszegénységben élők.
Szerinte a társadalmi kontextuson túlmenően van egy nagyon erős identitásfaktor is, ez pedig a vallás, vagy a politikai ideológia, ami meghatározó lehet. A dzsihád fogalmi rendszere, amely megjelenik Mohamed életében és a tanításaiban, nagyon erős motiváló erő lehet arra, hogy az elveket gyakorlatba ültetve váljon valaki jó muszlimmá – magyarázta.
Georg Spöttle ehhez hozzátette: az Iszlám Állam direkt olyan harcosokat keresett, akik „általában nem a legélesebb kések a fiókban”. Nincs komoly tudásuk a vallásról, így ferdíthetik azt számukra, hazudhatnak nekik, mert elhiszik – emelte ki.
A 7. századi eszméket kombinálják modern technikával, a kombináció pedig nagyon érdekes lehet olyan embereknél, akik elvakultak, és rengeteg gyűlölet él bennük a társadalmi és vallási rendszerünk iránt – húzta alá.