Forrás: M1 Ma este | 2015. 05. 01. 20:56:00
Nem tartották meg azt a kerékpáros versenyt Németországban, amelyen a gyanú szerint iszlám szélsőségesek robbantani akartak. Csütörtökön fogtak el a rendőrök egy török származású házaspárt, és minden jel arra utal, hogy a pénteki versenyen akartak merényletet elkövetni. Már a bombát is elkészítették. Mátraházi Tibor biztonságpolitikai szakértő az M1 Ma este című műsorában az ehhez hasonló esetek hátterét boncolgatta.
A szakértő szerint a terroristák azért éppen sporteseményeket szemelnek ki, mert az új típusú terrorizmusnak fontos elme a nyilvánosság, a sajtó jelenléte, így tudnak hatékonyan félelmet gerjeszteni. Ahhoz, hogy egy támadás megszervezéséig eljussanak, a legtöbb esetben magánéleti problémák vezetnek, de gyakori, hogy a felmenőikkel történt események, vagy a maguk kirekesztettségének érzése váltja ki belőlük a szélsőséges cselekedetekre való hajlamot – magyarázta.
Németországban több száz olyan embert tartanak nyilván a hatóságok, akikről azt feltételezik, hogy fogékonyak lehetnek a szélsőséges eszmékre – hívta fel a figyelmet Mátraházi Tibor. Hozzátette ugyanakkor: ez nem azt jelenti, hogy mindannyian merényletre készülnek, ám a potenciális fenyegetettség fennáll az esetükben. Legtöbbször nem elsőgenerációs bevándorlókról van szó, hanem másod- és harmadgenerációsokról. Elsősorban Franciaországban jelent problémát, hogy hiába bírnak ugyanazon jogokkal, mint az őshonos lakosok, nem tudnak integrálódni a társadalomba, nem eléggé képzettek, nem kapnak munkát, ezért csalódottságot éreznek – mutatott rá a biztonságpolitikai szakértő. Nem szabad azonban összemosni a bevándorlás kérdését és a terrorizmust – nyomatékosította.
Mátraházi Tibor szerint nem folytatható a végtelenségig az a gyakorlat, hogy a potenciális elkövetőket hónapokig, vagy akár évekig megfigyelik a titkosszolgálatok, mert nagyon komoly emberi és anyagi áldozatokkal jár. Persze mindig megvannak azok a vonalak, ahonnan ki lehet indulni – fűzte hozzá.
Úgy vélte, Közép-Kelet-Európa esetében összességében nincs nagyon komoly veszélyhelyzet, bár vannak olyan térségek, amelyekre jobban oda kell figyelni. Példaként említette Bosznia-Hercegovinát, ahol a napokban egy szélsőséges rátámadt egy rendőrőrsre. De míg az ottani lakosság körülbelül fele muzulmán, addig Magyarországon ez nem jelent kihívást, így tehát a veszélyességi szint országspecifikus – húzta alá.