Hazánkban több tízezren dolgoznak autószervizben, és rengeteg műhely közül választhatunk. De melyik vállalkozás a biztonságosabb: a márkaszerviz vagy a sufniműhely?
– a Kossuth Rádió Napközben című műsorában ez volt az aktuális téma.
Knezsik István, az Autós Nagykoalíció elnöke a műsorban példaként elmondta, hogy egy ismerőse autójának fékproblémái voltak, ezért elvitte az autóját egy egyébként bejelentés nélküli tevékenységet folytató szerelőhöz. A szakember állítása szerint két napig szerelte a kocsit, 16 órát foglalkozott vele. Ezért óránként 4 ezer forintot kérhetett volna el, de végül egy kedvezményes árban, 50 ezer forintban egyezett meg a kuncsafttal.
Két hét elteltével a fékkel volt némi gond, ezért az autó tulajdonosa elvitte az autót egy márkaszervizbe. Amikor az illető fizetni szeretett volna, a szervizesek azt mondták, hogy két hete volt már náluk az autó, akkor egy fékkarmantyú hibát nem vettek észre. Ezt megjavították. A javítás garanciális volt, az anyagköltség pedig ezer forintba került.
A tulajdonos közölte, hogy az autója sosem járt még a szervizben, de a kocsi munkalapja alapján bizonyítható volt, hogy ez nem felel meg a valóságnak. Végül kiderült, hogy a bejelentés nélkül dolgozó szerelő vitte el az autót a márkaszervizbe, ahol 30 ezer forintért megjavították a féket, és mivel ő 50 ezer forintot kért a tulajdonostól,
maradt neki 20 ezer forint haszna.
Knezsik István hozzátette, vannak autómárkákhoz kapcsolódó szervizek, illetve úgynevezett sufniműhelyek, amelyek nincsenek bejelentve, engedélyek nélkül üzemelnek. Az autós szakmában dolgozóknak óriási tudással kell rendelkezniük, azonban a sufniban dolgozók ezt a tudást jórészt hallomásból szerzik.
A legális szervizek természetesen be vannak jelentve, és szakembereik megfelelő tudással rendelkeznek, és sosem nyúlnak ahhoz a részéhez a járműnek, amelyhez nincs meg a megfelelő diagnosztikai berendezésük.
Sajnos többször hallani olyan esetekről, amikor egy gumijavítást végző szerviz fékjavítást is vállal a szereléshez szükséges fékpad megléte nélkül, annak ellenére, hogy a jogszabály és az emberi élet védelme is előírja, hogy a javítás után
a fék teljesítményét tesztelni kell a fékpadon.
Az olcsóságuk miatt működhetnek a sufniműhelyek, mert az emberek drágállják a márkaszervizek díjait. Érthetetlen ez a hozzáállás – minden egyes vásárláskor meg kell fizetni az adót –, az emberek miért pont a gépjárművükön spórolnak, hiszen ezzel kocáztatják az életüket – fejezte be Knezsik István.
forrás: Kossuth Rádió