Nagy Márton két héttel ezelőtti, a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikájának küszöbön lévő szigorítását belengető nyilatkozata kisebb lavinát indított el a külföldi devizapiaci spekulánsok között.
Hirtelen óriási összegben zártak külföldi befektetők a forint gyengülésére játszó, illetve nyitottak a forint erősödésére spekuláló pozíciókat, ami hozzásegítette a hazai fizetőeszközt ahhoz, hogy új több hónapos csúcsra kapaszkodjon az euróval szemben. Mutatunk egy ábrát, amiből kiderül, hogy a közelgő szigorítás hírére valósággal széttépték a forintot a spekulatív céllal befektető külföldi piaci szereplők.
Két héttel ezelőtt, egészen pontosan január 15-én kedden délután nagyon úgy nézett ki, hogy véget érhet a forint hónapok óta tartó trendszerű erősödése az euróval szemben. Az euró-forint árfolyam ugyanis áttört egy olyan csökkenő trendvonalat, amely korábban többször is megakadályozta a hazai fizetőeszköz gyengülését.
2019.01.15 16:48Kitört a forint árfolyama
A forint (gyengülés irányába) bekövetkezett kitörése azzal volt összefüggésben, hogy a hazai infláció emelkedése ellenére (aznap jelent meg a decemberi inflációs adat, ami a mögöttes árnyomás további erősödését jelezte) a piaci szereplők elkezdtek arra játszani, hogy a Magyar Nemzeti Bank esetleg tovább kitart extrém laza monetáris politikája mellett, ami önmagában rontotta a forint megítélését. Másképp fogalmazva: a piaci szereplők elkezdték még későbbre árazni az MNB szigorítását, nagyrészt a globális folyamatok miatt.
Nem tartott azonban sokáig a forint gyengélkedése, egy nappal később (16-án, szerdán) ugyanis váratlanul megszólalt Nagy Márton, az MNB alelnöke. Nyilatkozatában kijelentette, hogy amennyiben az éves adószűrt maginfláció eléri, illetve meghaladja a 3%-ot, az a jegybank számára elegendő bizonyíték lenne arra, hogy meg kell kezdeni a monetáris politika szigorítását. Mivel az alelnök várakozásai szerint ez már az idei első negyedévben bekövetkezhet (decemberben 2,7%-ról 2,9%-ra emelkedett a szóban forgó mutató értéke), ez elég erős jelzés volt a piaci szereplők részére, hogy a jegybank a monetáris szigorítás küszöbén áll, több mint hét év óta először.
2019.01.17 10:55Óriási fordulat készül az MNB-nél – Jöhet a 320 alatti forint?
A bejelentés hatására azonnal kilőtt a forint árfolyama, visszajött a korábban áttört emelkedő trendvonal alá, sőt, már szerdán meg is közelítette a 321-es szintnél húzódó fontos technikai szintet. Ez sem jelentett azonban komoly akadályt a hazai fizetőeszköznek, olyannyira nem, hogy tovább erősödve, több fontos szinten áttörve egészen a 316-os szint alá tudott erősödni.
Szinte biztos volt, hogy egy ilyen váratlan és nagy horderejű bejelentés a külföldi spekulatív tőkét is megmozgatja, ez pedig be is következett. A forinttal kapcsolatos külföldi spekulációról a Magyar Nemzeti Bank által minden kamatdöntő ülése után közzétett ábrakészletben szereplő grafikonok alapján tájékozódhatunk. A keddi ülést követően közzétett ábrakészletben egészen durva dolgot látunk. Az alábbi ábra tartalmazza a külföldi szereplők összesített forint melletti és forint elleni pozíciójának alakulását nyomon követő adatokat.
Klikk a képre!
|
Látszik, hogy az elmúlt négy hónapban, de különösképp az utóbbi hetekben a forint erősödésére vettek fel inkább pozíciókat a külföldi spekulatív piaci szereplők, ami segítette a forint erősödését.
Nagy Márton nyilatkozatát követő néhány napban durva átrendeződés zajlott le a piacon a külföldi befektetők körében: nagyon rég nem volt arra példa, hogy a forint melletti külföldi spekulatív pozíciók állományának nettó (napi) változása 160 milliárd forint felett lett volna.
Az alábbi, hosszabb távú grafikonon látszik, hogy a forinterősödés melletti spekuláció élénkülésének köszönhetően (illetve a forint elleni pozíciók zárása miatt) a 2014 januárja óta számított kumulált külföldi nettó pozícionáltság tovább emelkedett (kék vonal).
Vagyis, míg tavaly márciustól kezdve hirtelen erősödni kezdett a forint elleni külföldi spekuláció, az év végén fordulat következett be ebben a folyamatban, januárban pedig látványosan javult a hazai fizetőeszköz megítélése a spekulatív céllal ügyletet kötő külföldi befektetők körében.
A fenti ábrán az is látszik, hogy a spekulatív tőke átrendeződésével párhuzamosan a forint folyamatosan erősödött az euróval szemben, eltávolodva ezzel tavaly júliusi történelmi mélypontjától.
A jövőre vonatkozóan nagyon fontos lesz, hogy az MNB mikor kezdi meg, illetve milyen tempóban folytatja majd szigorítási ciklusát. Amennyiben a jegybank jól látja az erősödő inflációs folyamatokat, és elkötelezett a célja fenntartása mellett, akkor a céllal összhangban szigorodó monetáris kondíciók erősíthetik a forint melletti spekulációt, ezen keresztül pedig a forintot is. Persze a fordítottja is igaz: amennyiben a jegybank „csalódást okoz” szigorításával (kitolódik a kezdeti időpont, a folyamat lassabb lesz a vártnál), az ismét lendületet adhat a forint elleni spekulációnak.
Kép: 24.hu
Forrás: portfolio.hu