Vissza-visszatérő kritika Olaf Scholz német kancellárral szemben, hogy nem biztosít elég fegyvert Németország Ukrajnának az Oroszország elleni háborúhoz, maga a német vezető viszont azt állította többször is, hogy a németek az Ukrajnát segítő nemzetek élvonalában vannak.
Most a német kormány egy teljes listát tett közzé azokról a fegyverekről, technikai eszközökről, melyeket eddig Ukrajnába küldtek vagy Ukrajnába terveznek küldeni.
Olaf Scholz német kancellárt rendszeresen kritizálja Ukrajna kormánya és támogatóik, amiért szerintük nem küldenek a németek elég fegyvert Ukrajnának az orosz támadás elhárítása érdekében.
Maga a kancellár többször is azt állította korábban, hogy ez egyszerűen nem igaz, hiszen Németország azon országok közt van, amelyek a leginkább segítik Ukrajnát, mind fegyverek, mind materiális juttatások tekintetében.
Azt is hangsúlyozta viszont, hogy a Bundeswehr messze nem rendelkezik olyan sok technikai eszközzel, hogy egyszerre a mostaninál lényegesen nagyobb segítséget küldjön Ukrajnának és fennmaradjon Németország védelmi képessége.
A német kormány talán a kritikák elhárítása végett nemrég egy igencsak hosszú listát tett közzé azokról a fegyverekről, technikai eszközökről, melyet Németország Ukrajnának küldött az orosz invázió kezdete óta. Elképzelhető, hogy a közzétételt az amerikai védelmi minisztérium hasonló akciója inspirálta, melynek fejében Washington is részletesen publikálta, mit adtak és mit terveznek adni Ukrajnának.
A németek valójában két listát publikáltak, az egyik ezek közül azokat a technikai eszközöket tartalmazza, melyeket Ukrajnának terveznek küldeni, míg a másik a már leszállított eszközöket mutatja.
Amerika egyben közölte a kettőt.
Talán a leszállításra tervezett eszközök listája az érdekesebb. Németország egyebek mellett a következő eszközöket tervezi biztosítani az ukrán fegyveres erőknek:
- 7 Panzerhaubitze 2000-es önjáró tarack, illetve az üzemeltetésükhöz szükséges kiképzés (Hollandia még 5-öt ad az ukránoknak a németek mellett).
- 30 Gepard légvédelmi harcjármű és 6000 darab lőszer,
- 54 M113-as páncélozott szállító harcjármű,
- 8 meg nem nevezett felderítődrón,
- 10 meg nem nevezett MRAP (talán a Dingóról van szó),
- meg nem nevezett számú IRIS-T légvédelmi rendszer,
- 3 MARS rakéta-sorozatvető (ez az M270-es német változata),
- 10 ezer darab tüzérségi lőszer,
- 53 ezer darab légvédelmi lőszer,
- 5,8 millió kézifegyver-lőszer,
- drónvédelmi eszközök,
- pickupok és teherautók,
- személyvédelmi felszerelések,
- radarok,
- egészségügyi felszerelések és a tárolásukra alkalmas hűtők.
A lista talán olyan sok újdonságot nem tartalmaz, egyedül talán az M113-asokról, a drónokról és az MRAP-ekről nem volt korábban széles körben szó.
Az is érdekes, hogy amúgy továbbra sincs arról szó, hogy Németország különösen nagy számú nehézfegyvert küldene Ukrajnának – bármennyire is modern eszköz, például 3 MARS MLRS és 7 PzH 2000-es igencsak minimális segítséget jelent az ukrán tüzérségnek. Ellentétben kockázat azoknak a NATO-országoknak, melyek ezeket használják, erről korábban itt írtunk:
Érdekes az is, hogy a német lista továbbra sem tartalmazza azt a mintegy 200 darab Marder IFV-t, illetve több tucat Leopard 1-es harckocsit, melyet a Rheinmetall ajánlott fel az ukrán fegyveres erőknek.
Az ukránok szerint ezeket az eszközöket a Bundestag tudatosan tartja vissza, mert tartanak Vlagyimir Putyin megtorlásától. Az, hogy ezek az eszközök nincsenek rajta a listán, jelentheti azt is, hogy az ukrán vádak igazak, de azt is, hogy azért nem kerültek az eszközök a listára, mert a Rheinmetall magáncégként, és nem a német állammal együttműködve ajánlotta fel a technikát.