Hirmagazin
Image default
Csillagászat, űrkutatás

Sose találod ki, mire bukkant a NASA!

Egy tá­voli ga­la­xis köz­pont­já­ból ki­lö­kött, szu­per­ nagy tö­megű fe­kete lyu­kat ta­lált az ame­ri­kai űr­ku­ta­tási hi­va­tal. A NASA szak­ér­tői sze­rint a je­len­sé­get gra­vi­tá­ciós hul­lá­mok ereje okoz­hatta.

Bár több helyen sejtették „elszökött” fekete lyukak jelenlétét, eddig egyetlen létét sem sikerült bizonyítani. A csillagászok szerint a Hubble-űrteleszkóp által észlelt eset nagyon erőteljes.

A szuper nagy tömegű fekete lyukak általában galaxisok központjában helyezkednek el, de az újonnan felfedezett fekete lyuk, amelynek tömege a Nap egymilliárdszorosa, a neki otthont adó galaxis magjától távoli régióban található.

A 3C 186 nevet viselő galaxis a Földtől nyolcmilliárd fényévnyi távolságra van.

A kutatók becslése szerint százmillió egyidejűleg robbanó szupernóva erejének megfelelő erőre lehetett szükség a fekete lyuk kilökéséhez. A legvalószínűbbnek tűnő magyarázat erre a nagy erőre az lehet, hogy a lökést olyan gravitációs hullámok eredményezték, amelyeket két nagyon nagy tömegű fekete lyuk összeolvadása idézett elő a galaxis központjában.

A tudósok kalkulációi szerint a fekete lyuk már 35 ezer fényévnyi utat tett meg a galaxis magjától, ami több mint a Nap és a Tejútrendszer központja közti távolság. Útját 7,5 millió kilométer/órás sebességgel folytatja. Ezzel a sebességgel a fekete lyuk három perc alatt jutna el a Földről a Holdra. Ez elég gyors ahhoz, hogy húszmillió év alatt kikerüljön otthont adó galaxisából, hogy azután az univerzumban bolyongjon örökkön örökké.

Forrás: Ripost

Kapcsolódó hírek

Csillagászat: A Hold déli pólusán található két hatalmas kanyon, a Vallis Schrödinger és a Vallis Planck, aszteroidák becsapódásának következményeként alakultak ki..

Géza

A Marsról gyűjtött minták új fejezetet nyithatnak a bolygó kutatásában, és segíthetnek válaszokat adni olyan kérdésekre, mint a bolygó geológiai története, éghajlata, illetve az, hogy valaha is létezett-e élet a vörös bolygón.

Géza

Orosz tudósok egy új plazma-elektromos rakétahajtóművet fejlesztettek ki, amely jelentősen lerövidítheti a Mars-utazás időtartamát.

Géza
Megszakítás