Évek óta egyre több őslakos esik a drogkereskedők áldozatául Kolumbiában.

Az Euronews tudósítója a leginkább érintett Cauca megyébe utazott, hogy feltérképezze a jelenség okait.

A Kolumbia délnyugati részén fekvő Cauca megye nehezen megközelíthető hegyein tizenhatezer hektárnyi kokaültetvény terül el. A kábítószerkereskedelem volumene robbanásszerűen megnőtt az utóbbi időszakban, és emiatt ma már fegyveres csoportok őrzik az itt lévő termőterületeket.

A központi kormány hatalma ide nem ér el, így azt sem tudják megakadályozni, hogy a kokatermesztést ellenző, őslakos nasa indiánokat lemészárolják. Fabián Camayo Gueitio már két testvérét veszítette el az erőszak miatt, és őt is meglőtték a gerillák, akik közül sokan a FARC szélsőbaloldali milíciából váltak ki.

„Ezek a fegyveres csoportok már nagyobbrészt fiatalkorúakból állnak. Nincsenek politikai vagy forradalmi céljaik, csak a gazdasági haszonszerzésre fókuszálnak. Mindenekelőtt arra, hogy megvédjék a termesztéshez kapcsolódó infrastruktúrát” – magyarázta Fabián az Euronews riporterének, Héctor Estepának.

Csak rosszabb lett a helyzet, mióta kibékült a kormány a gerillákkal

Oveimar is nasa indián, és őrként dolgozik. Szerinte a kormány és a FARC közötti békemegállapodás csak annyit ért el, hogy atomizálódtak a kábítószerkereskedelemmel foglalkozó csoportok. A férfit néhány nappal a riport készítése után támadás érte, de sértetlenül megúszta. Mások nem voltak ilyen szerencsések. 2018 óta 89 indián törzsfőnököt gyilkoltak meg Kolumbiában, a legtöbbjüket Cauca megyében. Az erőszak miatt sokan elmenekültek a térségből.

Fernando Vergara/AP
Kolumbiai katonák egy kokaföldön. Fernando Vergara/AP

„Én nem élek a közösségemben, el kellett mennem az állandó üldöztetés miatt. Azzal, hogy ezt a mellényt, ezt a botot hordjuk, a célkeresztjükbe kerülünk. Ők úgy látják, hogy mi akadályozzuk a munkájukat, miattunk nem csinálhatnak azt, amit akarnak” – mesélte egy menekült, Joana Dagusnas.

Caucában az emberi jogok védelmezői óriási veszélyben vannak.

„Több mint 900 közösségi vezetőt gyilkoltak meg Kolumbiában azóta, hogy 2016-ban aláírták a békemegállapodást a FARC-kal. A nasák itt Caucában úgy látják, hogy az egyezmény hiányos végrehajtása csak tovább szítja az erőszakot. Azt követelik, hogy erősítse meg az állam a jelenlétét a térségben, nyissanak iskolákat és dolgozzanak ki teremelőprojekteket a közösség számára” – jelentette az Euronews tudósítója, Héctor Estepa Cauca megye északi részéről.

Videó

euronews

Hirmagazin.eu