Milliós károkat okozhatnak az egymást kergető szerelmes őzek az autókban. Nem minden biztosítás fedezi a kárt.
Már naponta vannak vad balesetek: itt a nászidőszak, szerelmesen kergetőző őzek futkosnak a vidéki utakon, nem kis bosszúságot okozva az autósoknak és a vadásztársaságoknak. Az őzek násza augusztus közepén a legintenzívebb, és a hónap végéig tart. Az állatok ilyenkor képtelenek figyelni, nem érzik a veszélyt, szinte meg sem látják a közeledő autóst.
Pillanatok alatt megtörténik a baleset, az állatot elcsapja a kocsi, jobb esetben elrepül az ütközés erejétől, de az sem ritka, hogy a szélvédőn át az utastérben landol. Több milliós kár is keletkezhet, a sofőr, és az utasok is megsérülhetnek.
Nézzük, mit kell tenni, ha mégis megtörtént a baj.
Ki a háromszöggel, és telefonálj, majd fotózz!
Az első és legfontosabb, hogy az autós kitegye az elakadásjelző háromszöget. Ezzel megelőzheti, hogy egy másik autós nekiütközzön az álló kocsijának a sötétben.
Hívja a rendőrséget, és ha kell, a mentőt.
Készítsen minél több fényképet az autóról, az autó környezetéről és az őzről. Ezek a biztosítónak fognak segíteni, hogy pontosan rekonstruálhassa, mi történt.
Csak annak fizeti a biztosító, aki kötött teljes körű cascót, és abban van vadkárra vonatkozó kitétel is.
Az elpusztult őzet tilos elvinni, mert lopásnak számít! Előfordulhat az is, hogy az ütközés után a sérült őz elszalad. Ilyenkor az autóról kell minél több fotót készíteni, a biztosítónál felismerik a jellegzetes nyomokat, amelyeket az állat hagy a kocsin.
Ki a felelős? Volt-e vadveszély-tábla?
A biztosító megvizsgálja, ki a felelős. Vizsgálják, hogy szabályosan vezetett-e az autós, nem hajtott-e túl gyorsan – aki túllépte a sebességhatárt, maga fizeti a kárt! Vizsgálják azt is, volt-e vadra figyelmeztető tábla és kerítés az út szélén, ez az illetékes közútkezelő felelőssége. Ha volt kinn vadveszélyre figyelmeztető tábla, akkor a vadásztársaságot nem terheli semmilyen felelősség! Ekkor
ha a vad elpusztul, annak az értékét is az autó sofőrjének (vagy esetleg a biztosítójának) kell megtérítenie a vadásztársaság felé, ami milliós tétel is lehet!
Megkeresik a vadásztársaságot is, vizsgálják, hogy megtett-e mindent azért, hogy az őzek ne fussanak ki az útra, és hogy ha nincsen figyelmeztető tábla, vajon kérvényezték-e azt a közútkezelőnél?Ha nem volt kinn vadveszélyre figyelmeztető tábla, akkor a vadásztársaság biztosítása fedezheti a károkat.
Kárbejelentést kell készíteni
A kárbejelentő lapon az “A jármű” helyére a vadásztársaság adatait, a “B jármű”-höz a balesetet szenvedett jármű adatait tanácsos írni – de jó, ha megkérdezzük erről a biztosítót. A kitöltött bejelentőlapot vigyük el a biztosítónkhoz, illetve a vadásztársaság biztosítója is fel fogja venni velünk a kapcsolatot. De előfordulhat, hogy polgári peres úton kell érvényesítenünk a kárigényünket, amihez kelleni fog a rendőrségi jegyzőkönyv, valamint a részletes dokumentáció – valamint jó idegrendszer és sok-sok türelem…