CAMBRIDGE — Megdöbbentő felfedezésre jutott egy brit történész: Kate Brown szerint a csernobili katasztrófa még ma is gyilkos hatással van az emberiségre. Brown új könyvében arról ír, hogy az 1986-os csernobili robbanás felel a rák- és az autoimmun-betegségekben szenvedők egyre növekvő számáért a világon.
Brown állítja, hogy a sugárzás hatásait tudatosan próbálták leplezni az ENSZ, a Nemzetközi Vöröskereszt és az Egészségügyi Világszervezet felelősei. Olyannyira, hogy több százezer ember halálának valós okát próbálták meg eltüntetni az író szerint. A robbanást követő időszakban a tudósok jelentősen alábecsülhették a halottak számát, amikor mindösszesen kétszáz ember halálát tulajdonították a csernobili történéseknek.
– A nemzetközi tudósok eltitkolták a gyermekek rákmegbetegedésének bizonyítékát – állítja a csernobili katasztrófa kapcsán több könyvet jegyző írónő, aki úgy véli, hogy a robbanás miatt csak Ukrajnában százötvenezer ember veszthette életét az elmúlt 32 év során.
A szerző biztos abban, hogy a sugárzás következtében az ukrajnai marha-, sertés- és bárányállomány is radioaktív lett, amely halálos következményekkel járhat a fogyasztókra nézve. Továbbá kifejtette, hogy a szél miatt a sugárzás akár Svédországig is elterjedhetett. A Sun megkereste az érintett szervezeteket, de egyelőre nem reagáltak a vádakra. Brown sok kutatóval ellentétben nem az életmódot vagy a genetikai hajlamot teszi felelőssé a rákos megbetegedésekért, hanem kizárólag a csernobili atomerőmű-balesetet, és azt, hogy a kormányok nem akartak felelősséget vállalni a történtekért, vagy kivizsgálni más sugárzással járó katasztrófákat.
Azt a kevés tudóst, aki nem akarta elfedni a katasztrófák okait, Brown szerint elhallgattatták. – Az eddigi halálesetek számának minimalizálása és a csernobili katasztrófa folyamatos egészségügyi következményei biztosítják a nukleáris hatalmak számára, hogy fedezve legyenek a bírósági eljárásokkal és a 90-es évek kényelmetlen nyomozásaival szemben –fogalmazott az írónő.
A hosszabb élet is lehet gond
A Cancer Research UK jótékonysági szervezet kutatásai szerint a rák kockázata egyre nő, ám ennek okaiként mást tartanak számon. Úgy vélik, a betegek növekvő számát az okozza, hogy az emberek tovább élnek, vöröshúst fogyasztanak, valamint egyre elterjedtebb problémának számít az elhízás és a napozás is. Mindez odáig vezetett, hogy már nem háromból egy, hanem kettőből egy embert veszélyeztet a rák.
Forrás: Blikk.hu
Fotó: Getty Images