Júniusban a csomagolatlan friss sertéshúsok származásáról szóló tájékoztatót ellenőrizték 651 üzletben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársai.
Egy tucat esetben szabtak ki bírságot, elsősorban a kisebb eladóhelyekre, hentesboltokra. A származási ország megjelölése a tudatos fogyasztást segíti.
Egy 2019-es miniszteri rendelet éremében 2020 január 15-től kötelező feltünteti a friss, csomagolatlan sertéshúsokon az állatok származására vonatkozó információkat – mondta Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorában.
A rendelet szerint a 200 négyzetméternél nagyobb üzletekben a származási hely beazonosítását zászlókkal kell segíteni.
Az ennél kisebb üzletekben a hús származását csak betűvel kell jelölni. A rendelkezés a betűk méretéről és színéről is szól. A világos háttér mögött feltüntetett szövegnek jól kell látszódnia – hangzott el az adásban.
A születés és a vágás helye dönti el azt, hogy milyen zászlót kell kitűzni egy-egy termékre. Ha ez kettő eltér, akkor mindkettőt külön-külön meg fel kell tüntetni.
A szakember szerint a sertéshúsok származási helyének feltüntetése választási lehetőséget nyújt a fogyasztóknak és elősegíti a tudatos vásárlást.
„A felgyorsult élelmiszer-kereskedelem, a globalizáció révén elképesztő helyekről is érkezhetnek termékek, a fogyasztónak joga van eldönteni, hogy ezeket, vagy a frissebb, magyar termékeket szeretné megvásárolni” – mondta.
A Nébih tapasztalati szerint a szabályozás kedvező fogadtatásban részesült, mind a fogyasztók, mind a termelők részéről ezért
július 15-től a sertéshús mellett más termékekre, baromfira, juh- és kecskehúsra is kiterjesztették az előírást.
Az ellenőrzésekről elmondta, hogy a nagy élelmiszer-forgalmazók minőségbiztosítási rendszere jobban felkészült és itt kevesebb hiányosságot találtak, míg a kisebb élelmiszerüzletek, különösen a hentesboltoknál több volt a mulasztás.
Összességében az üzletek 8 százalékában voltak hiányosságok, főképp a húsboltokban. Az érintett üzletek 80 százaléka a szabályoknak megfelelően tette ki a származási országra utaló zászlókat, de a kisebb áruházak és a húsboltok némelyike is így tett, noha nekik nem kötelező.
A Nébih munkatársai alig egy tucat alkalommal szabtak ki büntetést összesen több mint 4 millió forint értékben.
Pleva György elmondta, hogy a felügyelet célja nem a büntetés, hanem az, hogy felhívja a hiányosságokra a figyelmet.
A jelenlegi vírushelyzetben is a tanácsadás és a támogatás került előtérbe – mondta.
Hiradó, Kossuth Rádió / Hirmagazin.eu