Ahogy egyre tavasziasabbá válik az időjárás, úgy indulnak meg a földeken a munkák. Ez pedig azzal is jár, hogy a közutakon megszaporodnak a traktorok és más mezőgazdasági gépek.
Ezeknek a lassú járműveknek a felbukkanása az utakon sok autós számára bosszúságforrás lehet, ám ez elkerülhetetlen, hiszen valahogyan ezeknek a gépeknek is el kell jutniuk egyik pontból a másikba, akár a telephely és a föld, vagy két, egymástól messzebb levő földterület viszonylatában. De milyen engedéllyel kell rendelkeznie annak, aki ilyen járművet akar vezetni a közutakon?
A legfrissebb hírek itt!
Összefoglalva tehát a jogszabály rendelkezései szerint a mezőgazdasági járművek vonatkozásában az alábbi nemzetközi jogosítványkategóriákat kell figyelembe venni:
- B kategóriás jogosítvány: maximum 3500 kg össztömegű személy- és tehergépkocsi, amelyben a vezetői ülésen kívül maximum 8 állandó ülőhely van. A B kategóriás jogosítvány birtokában vezethető továbbá olyan járműszerelvény, ami ilyen gépkocsiból és maximum 750 kg össztömegű pótkocsiból áll; olyan járműszerelvény, ami ilyen gépkocsiból és nehéz pótkocsiból áll, ha a pótkocsi legnagyobb össztömege nem haladja meg a gépjárműét, illetve, ha az összekapcsolt járművek össztömege nem haladja meg a 3500 kg-t. Vezethető B kategóriás jogosítvány használatával még mezőgazdasági vontató, lassú jármű nehéz pótkocsival, állati erővel vontatott jármű is, egyebek mellett
- C kategóriás jogosítvány (teherautó jogosítvány): 2500 kg össztömeget meghaladó gépkocsik, illetve az ilyen gépjármű vontatásával haladó könnyű pótkocsi, járműszerelvény, kivéve az autóbusz és a trolibusz; feltétele: 21 év (vagy annál 6 hónappal fiatalabb, B kategóriás jogosítvánnyal).
- E kategóriás jogosítvány (nehéz pótkocsis jogosítvány): gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvényre; feltétele: 21 éves kor, illetve B és C kategóriás jogosítvány (nem kezdő).
- B+E kategóriás jogosítvány: B kategóriába sorolt gépkocsi + nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény.
- C+E kategóriás jogosítvány: C kategóriás jármű (teherautó) + nehéz pótkocsi.
Mire jó az aranykalászos gazda tanfolyam? Kattints ide, és jelentkezz aranykalászos gazda képzésre féláron! Legyél te is aranykalászos gazda!
A nemzeti jogosítványkategóriák közül pedig a K, a T és V betűkódokat érdemes észben tartani. Ezek közül a K és a V kategóriák csak kerti traktorok vezetésére jogosít fel, de a T jelű minden mezőgazdasági, erdészeti és kerti traktor, lassú jármű, illetve ezekből és legfeljebb két nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény vezetésére jogosítja fel az embert. Pető Attila azt is hozzátette, hogy a traktoros jogosítvány csak egy bejegyzés a jogosítványban, nem külön dokumentum. A közlekedési szakértő az Agrárszektor kérdésére elmondta, hogy ezeknek az okmányoknak a birtokában bárki vezethet közúton traktort, kombájnt, permetezőgépet vagy más mezőgazdasági járművet, ám csak a telephelyről a földekre, vagy egyik földterülettől a másikig.
A legfrissebb hírek itt!
Ahhoz ugyanis hogy a földeken különféle munkafolyamatokat végezzen az ember, gépkezelői igazolvánnyal kell rendelkeznie. Ahogy a szakember fogalmazott, ez a dokumentum nem a vezethetőségről szól, hanem a használhatóságról. (A jó hír azonban az, hogy mostara már számos OKJ-s képzés kínál gépkezelői igazolványt, így például a legtöbb aranykalászos gazda képzés is. Ez utóbbinak megléte a hatályos jogszabályok szerint a földtulajdon szerzésének, illetve a fiatal gazda pályázathoz illetve hazai és EU-s mezőgazdasági pályázatokon való indulásnak egyik feltétele is.)