Vannak olyan szakok, ahol egy félév ára meghaladja az egymillió forintot.

120 990-en jelentkeztek az idei felsőoktatási felvételi során valamelyik egyetem szeptemberben induló képzésére. Az Oktatási Hivatal márciusban publikált adatai szerint a jelentkezők 67 százaléka alapképzésre, 20 százaléka mesterképzésre, 10 százaléka osztatlan szakokra, 3 százaléka pedig felsőoktatási szakképzésre jelentkezett – írja az Eduline.

2020 óta nem volt olyan magas a költségtérítéses képzésekre felvettek száma, mint tavaly. Ekkor országosan 126 449 jelentkezőből 94 785-en nyertek felvételt valamelyik egyetemre. Közülük 74 ezren állami ösztöndíjas, 20 301-en viszont költségtérítéses képzésre jutottak be, vagyis minden ötödik 2023-ban felvett egyetemistának tandíjat kell fizetnie a képzéséért.

Ez az összeg a magyar nyelvű, nappali tagozatos képzések esetében általában félévente 200-300 ezer forint, ami egy hat féléves képzés végére 1,8 millió forintos költséget jelent. Bizonyos szakok árai azonban ennél sokkal magasabbak, elérhetik a félévente közel 1,5 millió forintos összeget is.

Orvosi képzések

Állatorvosnak mindössze egyetlen intézményben tanulhatnak a hallgatók az országban, amely egyben a legdrágább egyetemi képzés, félévente 1 450 000 forintba kerül az oktatás. A képzés nem mellesleg 11 félévig tart, így összesen 15 950 000 forintért végezhetik el az állatorvosi képzést a magyar egyetemisták.

Az általános orvosin tanulóknak félévente 1 350 000 forintot kell fizetniük, ami az előbb említett képzéssel ellentétben 12 félévből áll, így a teljes összeg 16 200 000 forint. Hasonló a tandíj a fogorvosoknál, de ők csak 10 félévig fizetik.

Gazdasági képzések

A Budapesti Corvinus Egyetemen a 7 féléves angol nyelvű gazdálkodási és menedzsment, valamint a 8 féléves nemzetközi gazdálkodás képzésen a hallgatóknak félévente 990 000 forintot kell fizetnie. Az IBS Nemzetközi Gazdasági Főiskolán a képzésekért 950 000 ezer forintot kérnek el félévente.

Művészeti képzések

A Színház- és Filmművészeti Egyetem idén sem indít önköltséges színművész képzést. Fizetős formára egyedül a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen van lehetőség. Az egyetem kaposvári campusán 10 féléves a színművész képzés, aminek a féléves tandíja 950 000 forint. A Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskolán a 6 féléves képzésnek szintén borsos ára van: félévenként 900 000 forintba kerül.

Nem lehet olcsón grafikát, festést vagy animációt sem tanulni az egyetemeken, ha azt önköltséges formában teszik a hallgatók. A tandíjak árai ugyanis 700 és 900 ezer forint között mozognak. Azok a hallgatók, akik a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen fotográfiát, tervezőgrafikát vagy animációt tanulnak önköltséges képzésen, félévente 800 ezer forintos áron tehetitek meg. Itt viszont a képzések hossza összesen 6 félév.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőKészen állsz arra, hogy megmérd a saját IQ-szintedet?
KövetkezőEP-korrupciós botrány: lépett az EP
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza