A homályos látást leggyakrabban a fáradtság okozza, főleg ha valaki sok időt tölt olvasással vagy a számítógép képernyője előtt. A kezelés attól is függ, hogy pontosan milyen betegség húzódik meg a homályos látás mögött. A homályos látás hirtelen is jelentkezhet, ilyenkor azonnal mentőt kell hívni, vagy fel kell keresni egy szemész szakorvost, ugyanis komoly egészségi problémák is kiválthatják ezt az állapotot.
Most pedig nézzünk meg néhány olyan, szemmel kapcsolatos betegséget és problémát, amely homályos látást eredményezhet. Az egyik ilyen a fénytörési hiba, amely egy olyan rendellenesség, amikor is a szem nem tudja megfelelően fókuszálni a képeket. Ezek az egészségi problémák állhatnak a háttérben: asztigmatizmus, rövidlátás és távollátás. Ezeket az állapotokat szemüveggel, kontaktlencsével vagy műtéttel lehet korrigálni.
A homályos látás másik gyakori oka a száraz szem. A szárazszem-szindróma viszketést, bőrpírt és fájdalmat okozhat, a kezelés a műkönny használatát is magában foglalhatja.
Az életkorral összefüggő makuladegeneráció is homályos látást okoz. Ez az állapot befolyásolja a központi látást, és az egyik vagy mindkét szemet is érintheti.
A diabéteszes retinopátia is eredményezhet homályos látást, bárkit érinthet, aki cukorbetegséggel küzd. Ez az állapot gyengíti a retina ereit, és akár még vakságot is okozhat.
A glaukóma esetén folyadék halmozódik fel a szemben, és ez nyomást gyakorol a látóidegre. A látóideg károsodása részleges látásvesztéshez vagy vaksághoz vezethet.
Szürkehályog is kialakulhat az egyik vagy mindkét szemen egyszerre. A szürkehályog gyakran okoz homályos látást, de az esetek többségében van megoldás erre az egészségi problémára.
Az optikai neuritisz nem más, mint a látóideg gyulladása, duzzanata és irritációja. Ez a betegség általában a szklerózis multiplex miatt jön létre, és érintheti csak az egyik vagy mindkét szemet.
Hegek is kialakulhatnak a szaruhártyán, ami szintén oka lehet a homályos látásnak. Ezek a hegek elsősorban az A-vitamin hiánya miatt jöhetnek létre.
A homályos látás a legtöbb esetben fokozatosan alakul ki, de vannak olyan állapotok és betegségek, amikor hirtelen jön létre. Ezek a következők: stroke, retinaleválás, a vérnyomás emelkedése, agyrázkódás, vérzés a szem belsejében, a szem szövetének fertőzése, szemkárosodás, migrén okozta fejfájás.
A homályos látás kezelésének sok módja ismeretes: szemüveg, kontaktlencse, gyógyszerek, műtéti eljárások. Ha valamilyen alapbetegség okozza a homályos látást, akkor néhány életmódbeli és egyéb változtatás is sokat segíthet a tünet enyhítésében: pihenés, allergének kerülése, napszemüveg viselése odakint, a szem védelme, ha olyan tevékenységet végzünk, amikor is a szem megsérülhet, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend.