Csak egy vallomás címmel 29 éve jelent meg Zámbó Jimmy első magyar nyelvű albuma, ami egy példátlan sikertörténet kezdetét jelentette, és az egy évvel korábban alapított Magneotont a hazai lemezkiadók élvonalába katapultálta.
Halála óta milliárdos bevételt hozott Jimmy/ Fotó: RAS archívum
AKirály néven emlegetett énekes-dalszerző a halála után Guinness-rekordot állított fel: 13 albuma szerepelt az eladási lista első 13 helyén. Jogtalan hanghordozók forgalmazásával csalók is vagyonosodtak, de a Magneoton minden pert megnyert, és Jimmy halálának huszadik évfordulóján különleges album kiadását tervezik.
– Jimmy hivatalos hangfelvételeiből a mai napig több mint hárommillió példány fogyott, ebből egymillió a halála óta. A magyar könnyűzenében ilyen nem volt, és szerintem nem is lesz
– summáz Joós István, a Magneoton vezetője.
– Személyiségének és dalainak is kortalan a varázsa, ma is olyan érdeklődést generál, ami elképesztő. Emlékszem, alig győztük számba venni a médiamegjelenéseit, amelyek tragikus halála után csak szaporodtak. A lángot mi is táplálni szeretnénk, a tragédia huszadik évfordulóján különleges meglepetéssel készülünk. Akik érdeklődnek a munkássága iránt, olyan dolgot fognak kapni és hallani, amivel még nem találkoztak.
Joós nem cáfolja becslésünket, miszerint Jimmy milliárdos nagyságrendű bevételhez juttatta a Magneotont.
– A legnagyobb kiadó legnagyobb sikerét ilyen nagyságrendben mérik, de konkrét összeget nem mondhatok. Tudni kell: illegális kiadványok miatt százmilliós kár érte cégünket. Elsőre három lemezről nem tudtuk bizonyítani, hogy szerzeményei jogtalan kezekbe kerültek, de peres úton később ezek a jogok is hozzánk kerültek – magyarázza Joós, hozzátéve, hogy meglepetésére a fiatalok is egyre inkább érdeklődnek Jimmy iránt. – A jogszerű internetes letöltések megmutatják, hogy a romantikus dalokra fogékony fiatalok telefonjaiban most is vannak Jimmy-számok. Örök érvényű életművet tett le az asztalra.
Pásztor László, a Magneoton másik alapítója is csak szuperlatívuszokban tud beszélni Jimmyről.
– A rendszerváltást követő időszak mindmáig legnagyobb sztárja ő. Mondják, hogy a kiadónk kezdeti sikere neki köszönhető. Ebben van némi igazság, de Jimmy egyik első és mindmáig egyik legnagyobb sikere a Filmslágerek magyarul első kazettáján jelent meg. Ez volt a Ghost című filmből ismert Unchained Melody magyar változata, a Nagy út vár rám, és erre mi kértük fel. Szóval inkább kölcsönösen húztuk fel egymást, hiszen ez a felvétel tette országosan ismertté. Ebből a kiadványból legálisan hatszázezer kelt el, plusz legalább ennyi hamisítvány, de így is ez alapozta meg a Magneoton üzleti sikerét. Tessék számolni! Egy kazetta 300 forintba került – mondta a Neoton Família legendás gitárosa és dalszerzője.
(Kiszámoltuk: ez bruttó 180 millió forint, ami 1992-ben legalább tízszer ennyit ért, mint ma.)
– Elképesztő az az országos őrület, ami Jimmy váratlan halála után kitört. Tízezrek a temetésen, százezrek a lemezboltokban. Megállt az élet. Tudtuk, hogy hatalmas sztár, de hogy ekkora, az csak a halála után derült ki
– érzékenyül el Pásztor. – Főleg a zenei munkálatok, a stúdiófelvételek alatt töltöttem vele sok időt, és barátok lettünk. Meg kell mondjam, nem nagyon találkoztam hasonló zenei tehetséggel. Elképesztően muzikális volt, elsőre megjegyzett és elénekelt bármit, ráadásul hogyan! Amikor a Time To Say Goodbye felvételei folytak Miklósa Erikával, sokan mondták, nem fog ez menni neki, de mindössze húsz percre volt szükség, hogy felvegye a saját részét, a fantasztikus végeredményt pedig mindenki ismeri – áradozik Jimmy egykori főnöke, aki még egy sztorit is felidéz.
– Jimmy hamar beletanult a sztárságba… Amikor a feleségemnek vettünk egy Renault Cliót, azzal mentem hozzá Csepelre. Nézegette, és megjegyezte, szerezzek nekik is egyet. Hogy képzeled, kérdeztem, mire csak nevetett: Te tudod, te vagy a kiadóm. Szereztem is neki egy autókereskedő barátomtól egy Opelt, és még a barátom járt jól, mert a cég neve ott virított a kocsin
– nosztalgiázik Pásztor, aki egyedül jegyzi Jimmy egyik legismertebb slágerét.
– Többekkel dolgozott, de egyszer rábeszélt, írjak neki egyedül egy dalt, és megszületett az Egy jó asszony mindent megbocsát. Csak Jimmyre gondoltam, és egy óra alatt készen volt a zene és a szöveg is. Nagyon büszke vagyok rá, s ez a dal azóta is az egyik legjobban jövedelmező slágerem.
Jimmy a világhírű szopránnak, Miklósa Erikának is méltó partnere volt, amikor duettet énekeltek/ Fotó: Facebook
Elutasítás szülte a sikerkiadót
Az 1977-ben alakult Neoton Família popegyüttes három tagja, Pásztor László, az azóta elhunyt Jakab György és Bardóczi Gyula, valamint Zoltán Erika menedzsere, Joós István a rendszerváltás évében alapította meg a Magneoton lemezkiadót, miután az akkor még legnagyobbnak számító Hungaroton elutasította az együttműködési ajánlatukat. A Magneoton Zámbó Jimmy és Zoltán Erika mellett később olyan művészek pályáját egyengette, mint Zséda, Rúzsa Magdi, Szekeres Adrien, Tolvai Reni, Majka, Gáspár Laci, az Animal Cannibals, a Magna Cum Laude vagy a Back II Black.
Csak egy vallomás
Best of Zámbó Jimmy
Szeress hogy szerethessenek
Fogadj örökbe