Budapest — „Síromnál sírva meg ne állj, nem vagyok ott, mert nincs is halál” – ezekkel a sorokkal búcsúztak a hajósok tegnap kollégáiktól.
Mintha az ég is siratta volna a minden idők legborzalmasabb dunai hajós balesetében elhunyt 26 koreai és két magyar áldozatot, Lombos László (†58) kapitányt, és Pethő János (†53) matrózt. A két gyászoló magyar család két hajón búcsúzott el elhunyt hozzátartozójuktól.
Tizenöt hajó gyémántalakzatban úszott, majd egyszerre szólalt meg az összes hajókürt a Dunán. A Pethő János hamvait tartalmazó papírurnát díszegyenruhás hajós engedte vízbe. Az egykori katonát bajtársai díszlövésekkel búcsúztatták. A hullámsírban életét vesztett matróz a tragédia előtti napon ünnepelte születésnapját. A nyugodt, higgadt, precíz hajós semmilyen feladattól nem riadt vissza. Ha kellett, felszolgált a hajón, kikötött, bármit rá lehetett bízni. Még tervei voltak, a hajóvezetői képzés után maga is kormány mögé szeretett volna állni, már csak a szükséges szolgálati idő letelte kellett ehhez a lépéshez, amikor május 29-én maga alá gyűrte a Hableányt a svájci szállodahajó.
– János ötleteivel, segítőkészségével példa volt minden kollégája számára. Feladatait a legjobb tudása szerint teljesítette, sőt azon felül is számítani lehetett rá. Ezért vehette át a cégcsoport Minőség-díját tavaly – mondta Tóth Mihály, a Panoráma Deck sajtószóvivője.
Lombos László, a Hableány kapitánya szintén elismert szakember volt hajós körökben. Már gyermekként arról álmodozott, hogy hajót vezet. Bejárta a világot, tengeren és folyón egyaránt, de igazán otthon a Dunán érezte magát.
1506 napot élhetett álmának, a határozott, de szűkszavú kormányos.
– Szavára figyeltek, ha megszólalt, annak súlya volt. A sokéves tapasztalat érződött minden mondatán. Bár a hajóvezetés szerelmese volt, műszaki ismeretei miatt is mindig tudta, hogy mire kell figyelnie. Nagy segítséget jelentett tudása, kollégái mindig szívesen dolgoztak vele. Felelősségteljes ember volt, akire mindig lehetett számítani – mondta a búcsúztatón egy kollégája.
A Halászbástya fedélzetén a gyásztól megtört Jutka nénit, Pethő János édesanyját a családtagok támogatták. Az asszony zokogva nézte végig, ahogy a fia hamvait tartalmazó urna, a számtalan virágszirommal együtt tovaúszik a Dunán. A fedélzeten polgári és katonai szertartás keretében búcsúzott az elhunyttól testvére, sógornője és párja, a család hozzátartozói és barátai.
Lombos László kapitánytól a Millenium I-es hajón, egyházi szertartással búcsúztak. Úgy tudjuk, hogy a kapitány idős édesanyját a hozzátartozói a kórházból hozták el a búcsúztatóra, amelyen részt vettek a kapitány gyermekei, két fia és lánya, Orsolya is.
Nem ment el az ukrán kapitány
F. Sándor, a tragédiát okozó Viking Sigyn matróza társával félmeztelenül kezdett mentésbe, amikor meglátta kabinja ablakából a Hableány fuldokló utasát. Bár fogalmuk sem volt, hogy ők okozták a katasztrófát, gondolkozás nélkül indultak menteni.
A Viking Sigyn hajót üzemeltető társaság mindössze részvétnyilvánító üzenetet küldött. Jurij C., a Viking kapitánya nem jelent meg a búcsúztatón.
Így történt
2019. május 29. Este felborult és 7 másodperc alatt elsüllyedt a Hableány, miután összeütközött a Viking Sigyn szállodahajóval. A hajó fedélzetén 33 dél-koreai és a 2 fős magyar legénység utazott a balesetkor. Közülük 7 koreai utast sikerült kimenteni aznap éjjel.
2019. május 30. 7 holttestet emeltek ki a vízből, 21 embert eltűntként kerestek. A hajó kiemelése az erős sodrás miatt lehetetlen volt, várni kellett. Őrizetbe vették a Hableányt letaroló Viking Sigyn szállodahajó ukrán kapitányát.
2019. május 31. Dél-koreai búvárok érkeztek, hogy részt vegyenek a hajó feltárásában.
2019. június 11. A Clark Ádám úszódaru segítségével kiemelték a Hableány roncsát a Dunából.
2019. június 19. 15 millió forintos óvadék ellenében kiengedték Jurij C.-t., a Viking Sigyn kapitányát.
2019. július 12. Katonai tiszteletadás mellett búcsúztatták a tragikus sorsú sétahajó kapitányát és matrózát. Egy koreai utas holttestét még mindig keresik.
blikk