Az elmúlt év intézkedéseit, sikereit mutatja be Karácsony Gergely főpolgármester a következő napokban, ugyanis október 13-án lesz egy éve, hogy főpolgármesternek választották.
A főpolgármester szombaton a Facebook-oldalán a szociális intézkedések bemutatásával kezdte az értékelést
– közölte az M1 Híradója.
„Leckét adtunk demokráciából mindenkinek, létrejött az ellenzéki egység” – hangoztatta Karácsony Gergely a tavaly októberi önkormányzati választás éjszakáján. A főpolgármester az azóta eltelt egy év mérlegét a szociális intézkedések bemutatásával kezdte közösségi oldalán. Ennek első eleme az ingyenes BKV-bérlet, amit az álláskeresőknek biztosítanak.
Karácsony Gergely tavalyi kampányában határozottan ígérte: megválasztása esetén egyik első lépéseként csökkenteni fogja a tömegközlekedés árát. Két nap sem telt el és a balliberális városvezető már csak arról szónokolt az ATV stúdiójában, az ingyenességre jogosultak korhatárát – költségvetési megfontolásból – csupán egy évvel emelik meg.
A sikerpropaganda részeként említi Karácsony Gergely azt is, hogy többlettámogatást adtak az idősotthonoknak és a hajléktalan ellátásnak.
A járvány első hullámában az egyik gócpontnak számító Pesti úti idősotthonról azonban nem tesz említést.
Ez a főváros fenntartásában lévő intézmény volt ugyanis az első, ahol berobbant a koronavírus, aminek következtében több mint 50 idős beteg meghalt, és közel 30 dolgozó fertőződött meg.
Az egyik gondozott hozzátartozója pert is indított édesanyja elvesztése miatt. Karácsony Gergely főpolgármester heteken át mentegette magát, és magyarázkodnia kellett a parlament szakbizottsága előtt is.
A fővárosi kormányhivatal vizsgálata megállapította: az orvosi jelenlét hiányossága mellett a gondozottak ápolása sem volt megfelelő, ami nagyban hozzájárulhatott az idősotthonban kialakult tömeges halálesetekhez és fertőzéshez.
Karácsony Gergely szombati értékelése szerint a járvány okozta gazdasági problémákra fókuszáló megállapodást kötöttek a munkájukat elvesztő állampolgárok és a közvetlenül érintett mikro-, kis- és középvállalkozások segítésére – ezt azonban nem mindenki látja így.
A fővárosi Fidesz-KDNP frakció hetek óta sürgeti, hogy segítsenek a főleg külföldi vendégekre építő fővárosi idegenforgalmi és vendéglátóipari szolgáltatóknak. Az 50 milliárd forintos mentőprogramról szóló javaslatukat azonban nem fogadta el a baloldali többségű Fővárosi Közgyűlés.
Karácsony Gergely egyenesen politikai blöffnek minősítette az előterjesztést.
Arról beszélt: nem is tudnának miből segíteni, miközben a Magyar Államkincstár kimutatása szerint a fővárosnak állampapírban mintegy 135 milliárdos, készpénzben pedig 27 milliárd forintos tartaléka van.
„Kezdeményeztük, hogy a taxisoknak a droszt-használati díjat a főváros engedje el, a 10 éves autókat ne kelljen lecserélni, ezzel várhassanak egy évet, a vendéglátóipari egységek téliesített teraszai után ne kelljen közterület-használati díjat fizetni, és a helyiségbérleteket azoknak a vállalkozásoknak, amelyek a turizmusból, idegenforgalomból élnek engedjük el” – jelentette ki Láng Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
A közgyűlés végül úgy döntött: legfeljebb 90 százalékos kedvezményt kaphatnak az ingatlanok bérleti díjából a turisztikai kisvállalkozások, valamint a közterületen működő teraszok. A taxik drosztdíjából pedig 70 százalékot engedett el a Fővárosi Közgyűlés.
M1