forrás: M1 – Kékfény
Nehéz elképzelni, hogy senki nem ismeri fel és a 10 millió forintos nyomravezetői díj hatására egyik ismerőse sem jelentkezik a rendőrségen. Erre egyetlen magyarázat lehet csak, hogy a keresett férfi nem magyar, nem itt él, bár ennek ellentmondanak azok a sajtóhírek, amelyek szerint a robbantás után a tettes véletlenül nekiment egy szórakozóhely biztonsági őrének, és akcentus nélkül, magyarul kért elnézést. A korábban kiadottakhoz képest, sokkal jobb minőségű és az arcból többet mutató felvételt adtak közre a Teréz körúti robbantóról. A felvételek alapján a közeli ismerősei már azonosíthatják a férfit. A nyomozásról számtalan hír és álhír jelent meg a múlt héten, igazából csak az biztos, hogy még nem fogták el a horgászkalapos merénylőt.
Több mint egy hete tart a hajtóvadászat a Teréz körúti robbantó után. Az elkövetőről készült legfrissebb fotókat és videót szombat este tette közzé a nyomozást vezető Központi Nyomozó Főügyészség. Ezeken a felvételeken már jobban látszódnak a férfi arcvonásai, igaz a szemét és a haját még így is takarja a horgászkalap.
A térfigyelő és biztonsági kamerák által készített felvételek valószínűleg a robbantás előtt készültek, hiszen az ismeretlen merénylő még a bombát rejtő hátizsákkal ballag az utcán, és vásárolgat. Egyáltalán nem tűnik idegesnek, egy fejhallgató is lóg az egyik füléből, talán zenét hallgat, de az is lehet, hogy valakivel folyamatos telefonkapcsolatban van. Egyelőre senki nem ismerte fel, legalábbis a hatóságok nem jelentették be az őrizetbe vételét.
Sorra vette az eseményeket a Kékfény
Szeptember 24-én, 22 óra 18 perckor érkezett a merénylő a Teréz körút 2-4. szám alá. A szomszédos szolárium biztonsági kamerájának felvételén látszik, ahogy néhány percig toporog, elmegy, majd visszamegy a helyszínre, végül beáll az egyik beugróba, és leteszi a táskát. Összesen 18 percet vár.
Időközben már a bombát rejtő hátizsákja nélkül – 11 lépést, vagyis legfeljebb 4-5 métert tesz meg a kamera felé. Néha úgy tűnik, mintha inna is valamit, amikor megérkezik a járőrpáros, el is tesz valamit, talán az italát – a kezében lévő zsákba, és valószínűleg onnan veszi elő a robbanószerkezetet beindító távirányítót is. Visszahúzódik az egyik beugróba, és felrobbantja a bombát, majd hidegvérrel átlép a földön fekvő sérült járőrökön.
A járőrpáros férfi tagja a 27 éves V. László, aki a lábán sérült meg, társa a 23 éves A. Szabina viszont életveszélyes nyak és a koponyasérüléseket szenvedett. A fiatal törzsőrmesternő korábban a Budapesti Rendőr-főkapitányság toborzó plakátján is szerepelt, a Kékfény című műsor információi szerint gyermekkora óta rendőrnek készült.
MTI Fotó: Lakatos Péter
„Kétséget kizáróan megállapítottuk, hogy a rendőreink voltak a támadás célpontjai. Úgy ítélem meg, hogy az őket ért támadás az egész magyar rendőrséget ért támadás. A rendőreimet ki akarták végezni” – ezt az országos rendőrfőkapitány mondta a robbantás másnapján. Az már akkor kiderült, hogy a járőrök nem riasztásra mentek a robbantás helyszínére, másfél éve ugyanis minden nap arra járőrözik két gyalogos rendőr.
Kevés a bizonyíték
Kevés a bizonyíték, másfél héttel a robbantás után ennyi már biztosan kiderült. De sorra vehetőek azok a nyomok, amelyeket a rendőrök és az ügyészek követhetnek.
A legfontosabb bizonyítékok a térfigyelő és a biztonsági kamerák által készített felvételek, több száz ilyet vizsgáltak meg a nyomozók. Az új, tisztább képeken már felismerhetőek az arcvonások, pontosabb képet kapunk az elkövetéskor viselt ruházatáról, testalkatáról és mozgásáról. A korábbi közlemények szerint a rendőrség egy 170 centiméter magas, 20-25 év körüli személyt keres, igaz az új képeken már idősebbnek tűnik az elkövető.
Senki nem ismeri fel?
Nehéz elképzelni, hogy senki nem ismeri fel és a 10 millió forintos nyomravezetői díj hatására egyik ismerőse sem jelentkezik a rendőrségen. Erre az egyetlen magyarázat az lehet, hogy a keresett férfi nem magyar, nem itt él, bár ennek ellentmondanak azok a sajtóhírek, amelyek szerint a robbantás után a tettes véletlenül nekiment egy szórakozóhely biztonsági őrének, és akcentus nélkül, magyarul kért elnézést. A Központi Nyomozó Főügyészség sem ezt, sem azokat az információkat nem erősítette meg, de nem is cáfolta, amelyek a robbantó útvonaláról szóltak: a merénylet után állítólag a Kürt, a Dob és a Kertész utcán keresztül a Blaha Lujza tér irányába menekült. Azt, hogy meddig sikerült követni a merénylő útját, egyelőre nem lehet tudni.
A másik fontos bizonyíték a robbanószerkezet. A szakértők a bomba maradványainak vegyészeti elemzéséből sok mindent kideríthettek már: a robbanóanyag típusát, mennyiségét és az indítószerkezetről is információkat szerezhettek, erről beszélt az M1 műsorában Ladocsi Attila: „Ami a robbanószerkezet része volt, azt össze kell egész egyszerűen rakni, mint egy kirakós játékot, és gyakorlatilag megkaptuk az eszközt, ami a robbantást kiváltotta” – nyilatkozta az igazságügyi tűzszerész szakértő.
Háztartási anyagokból készült a robbanóelegy
A Kékfény információi szerint az eddigi vizsgálatok alapján a robbanóelegy készítéséhez csak olyan háztartási anyagokat használt az elkövető, amelyekhez bárki hozzájuthat. Ez alapján nehéz, szinte lehetetlen lesz beazonosítani az elkövetőt.
A hvg.hu viszont arról írt, hogy a rendőrök a helyszíni nyomokból kiderítették, milyen típusú távirányítót használt az elkövető. A bombát egy egyszerű, általában garázskapuk nyitására használt, kis hatótávolságú, egycsatornás szerkezettel indították be, ennek a maradványait találhatták meg, és rakhatták össze. A kínai gyártmányú vevőegységet és a távirányítót forgalmazó cég webshopjának nyilvántartása alapján a nyomozók állítólag sorra keresik fel azokat, akik ilyen eszközt rendeltek.
MTI Fotó: police.hu
Indíték?
A harmadik szál az indíték. A nyomozók hét lehetséges verziót vizsgálnak. A Kékfény úgy tudja, ebből kettőt már kizártak. A robbantás után az egyik járőrt már kihallgatták, neki nem voltak haragosai, néhány nappal később pedig az életveszélyesen megsérült törzsőrmesternő is kihallgatható állapotba került. Még a miniszterelnök és a belügyminiszter is meglátogatta, de ő sem tudott olyanról, aki ártani akart volna neki. Öt verzió azonban még mindig maradt, ezek között szerepelhet például a szélsőséges ideológia miatt robbantó, egy korábbi sérelem miatt az egész rendőrséget gyűlölő vagy a minden konkrét cél nélkül merénylő örült elkövető elmélete is. Viszont ha nincs kimutatható, korábbi személyes kapcsolat a horgászkalapos férfi és az áldozatok között, a nyomozók ismét falakba ütköznek.
Zajlik a profilalkotás
Egy lehetséges negyedik megoldást a profilalkotás hozhat. A rendőrségen jelenleg is dolgoznak olyan szakemberek, akik az ismeretlen elkövetők lehetséges profilját rajzolják meg. Úgy tudjuk az amerikai szövetségi nyomozóiroda, az FBI módszereinek felhasználásával az elmúlt évtizedekben több ezer életellenes bűncselekmény adatait gyűjtötték össze a szakértők, és a statisztikai számítások alapján nagy valószínűséggel meg tudják állapítani, hogy alkalmi elkövetőről van-e szó, vagy sem, volt-e társa, ismerhette-e az áldozatait, meg tudják becsülni a korát, az anyagi helyzetét, lakóhelyének típusát, és választ adhatnak a motivációjára is.
Az adatbázisban a lehetséges elkövetési módok között a robbantás is szerepel. Igaz, Magyarországon kevés robbantót fogtak el, de az elkövetés egyéb körülményei, időpontja, helyszíne alapján más eszközt használó elkövetők adatbázisait is vizsgálhatják az elemzők.
Az elmúlt néhány napban számtalan találgatás jelent meg a sajtóban: felmerült, hogy nem is férfi, hanem nő az elkövető, és arról is több cikkben írtak, hogy a videófelvételek alapján akár társa is lehetett a robbantónak. De sem ezeket a híreket, sem a Kékfény információit egyelőre nem kívánta kommentálni a nyomozást vezető Központi Nyomozó Főügyészség.