Mivel az elmúlt években a négy hónapos csecsemőknek már csak a felét szoptatták, a szakemberek egyre fontosabbnak tartják az anyatejes táplálás népszerűsítését.
A kiemelten fontos témáról a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika neonatológus szakorvosa, dr. Sassi Lilla bővebben, az augusztus 1-jei anyatejes táplálás világnapja alkalmából.
„Az újszülöttek és csecsemők számára az anyatejes táplálás a legtermészetesebb és a legideálisabb. Ha ugyanis elég anyatej áll rendelkezésre, életük első hat hónapjában más táplálékra nincs is szükségük. Az első néhány csepp anyatej, az úgynevezett előtej olyan szerepet tölt be, mint az első védőoltás: ennek segítségével immunanyagokkal, fehérvérsejtekkel és enzimekkel teli anyag jut a kicsik szervezetébe. Ha ezt kapják meg először, az olyan bevonatot képez a bélrendszerünkben, ami komoly védelmi vonalat alakít ki a vírusokkal és a bakteriális fertőzésekkel szemben is.”
A szakorvos azért tartja kiemelten fontosnak a témával való foglalkozást, mert az elmúlt években 57 százalékról 51 százalékra csökkent azoknak a csecsemőknek az aránya, akiket kizárólag szoptattak. Hat hónapos korra már csak a csecsemők 34 százaléka kap kizárólag anyatejet, ezzel párhuzamosan pedig 51 százalékról 55 százalékra nőtt a tápszert is kapó csecsemők aránya, ami nem megfelelő tápláláshoz vezethet – olvasható a semmelweis.hu-n.
„Az elmúlt időszakban egyre több közösségi térben biztosítanak lehetőséget a szoptatásra. Ez szinte minden élethelyezben megoldható diszkréten és bensőségesen anélkül, hogy ezzel az édesanya feltűnést keltene.”
…”Sokszor a kismama hozzáállásán is múlik ennek megoldása. A közvélemény az olyan helyzeteket viseli nehezen, amikor valaki túlságosan színpadiasan kezdi el szoptatni kisbabáját” – mutatott rá a megoldásra Dr. Sassi Lilla.