14.3 C
Budapest
2024. május. 9. csütörtök

Segítenek a vízimentők

hirmagazin_2015-08-07_162139
Minden, napi 500 főnél nagyobb látogatottságú strandon vízimentőnek kell ellátnia a biztosítási, mentési feladatokat.

– A gond az, hogy a jogszabály nem definiálja pontosan a „vízimentő” fogalmát – tudtuk meg Bagyó Sándortól, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesületének (VMSZ) elnökétől. Ez a szervezet hét mentőhajót üzemeltet, és hatvan strandot felügyel a Balatonon, illetve még mintegy húszat országszerte.

– Előfordul, hogy egyes strandokon például a vízibicikli-kölcsönzőt bízzák meg a vízimentési feladatokkal. El lehet képzelni, hogy ha a part mellett üldögélő fiúnak éppen húszezresből kell visszaadnia, észreveszi-e a fuldoklót máshol, és képzetlenül tud-e érdemben segíteni valakin – tette hozzá Bagyó Sándor.

Náluk ilyesmi nem fordulhat elő: az embereik belépés előtt átesnek egy 9 napos, bentlakásos kiképzésen, ahol a lehetséges feladatokra és elsősegélynyújtásra is alaposan felkészítik őket. Oldalukon lóg a rádió, amellyel rögtön a központba szólnak be, tehát a lehető leggyorsabban intézkedhetnek. Az állományuk jelenleg 600-700 fő körül mozog, akik közül egyszerre 160-170-en dolgoznak. Vízimentőik nagy része nappali tagozatos diák, hiszen a munka elsősorban szezonális.

Vízparti szolgálatot ellátó vízimentő ennél a szervezetnél bárkiből lehet, aki elmúlt 18 éves, jól úszik, hosszú távú nyári munkát keres, és elvégzi a 9 napos, alapfokú képzettséget nyújtó tanfolyamot. Egyeztetés után 16 év felettiek is dolgozhatnak, így ők is jelentkezhetnek. A parton szolgáló vízimentők szállást kapnak, fizetésük egy napra kicsit több, mint nettó 4 ezer forint, és a strand nyitásától zárásáig tart a szolgálat.

BalatonHelp alkalmazás
A VMSZ BalatonHelp ingyenes, okostelefonra letölthető vízi segélykérő alkalmazás, mely GPS-koordináták alapján, pillanatok alatt el tudja juttatni a szükséges információkat a mentésirányítási központba. A pontos koordináták ismeretében a mentőhajók gyorsabban tudnak kiérkezni a helyszínre és segítséget nyújtani. Az applikációt mostanáig csaknem 1000 telefonra töltötték le.

A hajóra „mancsaftként” újabb képzés után lehet felkerülni, ekkor már a hajóval kapcsolatos feladatokat és a vízből mentést is el tudják látni, de újabb képzés után hajóvezető is lehet valaki. A „csúcs” a hétből az a két profi mentőhajó, amelyeknek a felszereltsége egy mentőautóénak megfelelő. Mindig mentőstisztek dolgoznak rajtuk, az egyik Tihanyban, a másik Ábrahámhegyen állomásozik, és a „hivatalos” mentők is riaszthatják őket.

A vízimentők a bajbajutottak vízből való kimentése mellett egyéb, kisebb-nagyobb feladatot is ellátnak.

– A parton gyakran látunk el sebeket, sérüléseket, a szülők kérésére keresünk szem elől vesztett gyerekeket, és újraélesztést is alkalmazunk adott esetben – fogalmazott Bagyó Sándor. Az idei nyár nagyon sok munkát adott a vízimentőknek, pedig Bagyó Sándor szerint az elmúlt hetekben bekövetkezett balesetek és halálesetek többsége megelőzhető lett volna, ha az áldozatok körültekintőbbek. – A legjobb tanács, ami adható, hogy hallgassunk a józan paraszti észre – mondta. – A „klasszikus” tanácsok mellett  a legfontosabb az, hogy ismernünk kell a saját korlátainkat: kondíciónkat és úszótudásunkat – tette hozzá.

hirmagazin_2015-08-07_162308
A Balatonon a legtöbb strandot a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata Egyesülete biztosítja, de civil szerveződések és a vízirendé-szeti rendőrkapitányságok is látnak el hasonló feladatokat. A VMSZ beszámolója szerint nekik idén július 31-ig 2423 embernek kellett segíteniük a strandokon. A sérültek nagy részénél könnyű sérüléseket kellett ellátniuk – mint kagylóvágás, horzsolások.

A vízimentők 51 esetben láttak el súlyosabb sérüléseket, például súlyos allergiás reakció, csonttörés, ájulás, eszméletvesztés miatt.

A nyáron eddig 14 vízből mentést végeztek olyanoknál, akik további ellátást nem igényeltek, illetve 2 főt a legutóbbi, vonyarcvashegyi villámcsapáskor kellett kimenteniük a vízből – egyiküknél a mentést követően az újraélesztésben is segédkeztek.

Mentőhajó – idei statisztikák (2015. július 31-ig)
45 riasztás bajba jutott személyhez
5 riasztás és eszközmentés – bajba jutott személy és hajó
13 eszközmentés – csak hajó mentése
20 vitorlásverseny, 37 egyéb rendezvény biztosítása – vízi, vízparti rendezvények, zenei fesztiválok, filmforgatás
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem