30 éve voltak barátok
Budapest ― Több mint harmincéves barátság fűzte Benke Lászlóhoz (†70) Schobert Norbit (48), aki a Blikknek elárulta: többször próbálta rávenni Laci bácsit arra, hogy étkezzen egészségesebben. A sztárszakács pénteki halála mindenkit megdöbbentett.
– Tudtam, hogy az utóbbi időben sokat betegeskedett, sokat voltam bent nála a kórházban, de váratlanul ért a halálhíre. Zokogtam, miután megtudtam – árulta el szomorúan Norbi, aki évtizedek óta ismerte Laci bácsit. – A kilencvenes évek végén egyszerre volt műsorunk a TV2-n, ő főzött, én aerobikoztam. Aztán volt, hogy mindketten csináltuk mindkettőt, mert egyszer vállalta, hogy részt vesz a ducitornámon. Hihetetlen figura volt, a rekkenő hőségben szakácsruhában tornázta végig a 40 percet. A mai napig jót nevetek a felvételen. Szerintem csak így szabad rá emlékezni. Akárhányszor találkoztunk, mindig megfogta a kezemet, odahúzott magához, majd elmesélt egy viccet.
Norbi aggódva figyelte, hogy az elmúlt bő évben Laci bácsi rendszeres látogatója lett a kórházaknak. A Blikk is megírta, hogy gyakran rosszul lett, rakoncátlankodott a vérnyomása, illetve több, kisebb-nagyobb beavatkozás miatt is be kellett feküdnie, ám igyekezett mindig vidáman fogadni az újabb nehézségeket. Ahogy mondta, számára a humor éppen olyan fontos fűszer, mint a só.
– Az orvosaim odafigyelnek rám, és bár – ahogy azt korábban is mondtam – nem szívelem a kórházakat, hallgatok az okos szóra – mondta a sztárszakács, aki nem is tagadta, nagyon megviselte, amikor kritizálni kezdték a főzőstílusát.
Norbi szerint is nagyon rosszul érintették Laci bácsit az elmúlt évek negatív kommentjei.
– Azt gondolom, a Széll Tamás előtti gasztrokorszak legnagyobb magyar séfje volt Laci bácsi! Persze, az a hagyományos konyha, amit ő képviselt, nem a legegészségesebb, de egészségi gondjaihoz hozzátehettek a gasztrobloggerektől és a kommentelőktől származó támadások is – mondta Schobert.
Nagydíjat is nyert 1988-ban
Benke László gyerekkora óta tudta, hogy a vendéglátás lesz az élete. Már hétévesen pikolóként, azaz pincérsegédként és fagylaltosként dolgozott. 1966-ban lett szakács, volt a Gundel séfhelyettese, Párizsban a Magyar Ház konyhafőnöke. 1988-ban a frankfurti szakácsolimpián a regionális csapat élén megnyerte a nemzetek nagydíját. Több szakácskönyv szerzője és az egyik legnépszerűbb tévés szakács volt.
blikk