Vannak államok, amelyekről egyáltalán nem esik szó, pedig koronavírussal ezek népessége a legnagyobb arányban fertőzött.
Van néhány ország, amelyekről valahogy sosem esik szó a koronavírus kapcsán, pedig ezek az államok sokkal nagyobb gondban vannak, mint a népesebbek. Van egy-két mérőszám, amely alapján a tárgyilagossághoz közelítő módon meg lehet állapítani, mely országban mekkora a koronavírus pusztítása. Ez pedig – a hazai operatív törzs szerint is – az adott népességszámra vetíthető halálozási, illetve fertőzöttségi ráta.
Most, hogy a Worldometers statisztikai oldal már a Föld 210 országát „látja” a koronavírus-térképen – vagyis mindenütt jelen van a járvány –, releváns kép alkotható az egyes országok érintettségéről, még ha a tesztelési és a víruskiűzési stratégia országonként más és más is.
Noha nem élnek egymillióan San Marinóban, mégis ezt az egymilliós számot vette alapul a statisztikagyár, ez alapján pedig
462-es esetszáma a teljes népesség csaknem 1,4 százalékát jelenti, ez olyan, mintha Magyarországon mintegy 140 ezer koronavírus-fertőzött lenne.
A Vatikánban már 9 koronavírusosról tudtak hétfőn, ez a Rómában létrehozott pápai állam lakosságának 1,1 százalék.
A lista következő két helyezettje ugyanígy miniállam még: a Pireneusok ékszerdoboza, Andorra, valamint az ebben a „rangsorban” előkelő helyen álló benelux államok legkisebbike, Luxemburg – és még a bő 300 ezres szigetország, Izland is az első milliós ország, Spanyolország előtt áll ebben az összevetésben.
A koronavírus szempontjából tragikus sorsú Olaszországnál az „egy főre jutó” fertőzöttek számát tekintve több félnivalója van még Gibraltárnak, Feröernek, a földrajzilag a Brit-szigetekhez tartozó Man-szigetnek, Belgiumnak, Svájcnak, Írországnak és a Falkland-szigeteknek is.
Magyarország „mutatója” ezen összevetésben 0,0217, ami a világátlag (0,0318) alatt található.
A lista végén egyelőre afrikai és kis-ázsiai országok vannak.