A svájci kantonokra különböző konyhák gyakoroltak befolyást, gasztronómiájuk éppolyan sokszínű, mint maga az ország. Hatott rá az olasz, a francia, de a német és az osztrák konyha is.
Ám a hosszú évszázadok együttélése során mégiscsak kialakult egy sajátos arculatú nemzeti konyha.
A svájciak kedvelik a kiadós reggelit, ebédre fontos a leves, utána főétel és desszert következik, vacsorára komplett, előétellel kezdődő teljes menüsort fogyasztanak. Nagy borszakértők, gondosan választják meg az ételekhez illő borokat.
A kávét tejjel isszák minden étkezés után. A tejtermékeket, sajtokat szinte minden ételcsoportnál felhasználják, de meleg ételeket is készítenek belőle.
Ezek közül a legjellegzetesebb a fondue, aminek készítése egy külön szertartás, minden svájci számára. Hangulata barátságos légkört teremt. Ehhez a főzésre szánt üstöt bedörzsölik fokhagymával, többféle sajtot válogatnak össze, nagyon fontos a minőség és az arány.
Borban, vagy sörben felfűzik az összedarabolt sajtokat, cseresznyepálinkát vagy konyakot öntenek hozzá, majd néhány perces forralás után egyéni ízlés szerint fűszerezik borssal, paprikával, és szerecsendióval. Mikor kellő sűrűségű a fondue, apróra darabolt kenyérrel kimártogatják, hozzá salátákat és isteni finom borokat fogyasztanak. A másik olvasztott sajtból készült ételük a racklett, amit ma már mi is ismerünk, és gyakran készíthetünk, akár egy baráti összejövetelen is.
A racklettnél megvágott egész sajtokat tesznek a tűz fölé, úgy olvasztjuk meg és a lecsepegő sajtot fogyasztják. A húsok közül kedvelt a marhahús, a hegyi legelőkön ideális körülmények között tartják a szarvasmarhát, de fogyasztanak sertés, szárnyas, és persze vadhúsokat is. A zöldségeket, főzelékeket franciásan, vajban párolják, salátaönteteket, és önálló fogasként fogyasztják a salátát.
Nemzeti eledelük a Rösti, amit főtt, apróra darabolt burgonyából nagyon sok féle változatban készítenek, általában vajban pirítják meg. Igényes, magas színvonalúak hidegkonyhai készítményeik, mindig a legmodernebb táplálkozási irányzatokat követik. Magas fokon áll a cukrászipar is Svájcban, olyan kiváló cukrászsüteményeik vannak, amelyek az egész világon híressé váltak, de az olaszoktól átvett fagylaltjaik, parféik és méltán megérnek minden pénzt, hiszen frenetikus íz élményt okoznak mindenkinek.
A svájciak a levesekben sem utolsók, hiszen mondhatni ők tudnak csak igazán krémleveseket készíteni. Az érdekes, hogy a levesek nagy részénél, főleg a krémleveseknél is nagyon nagy hangsúlyt kap a sajt, a fokhagyma és persze a prémium minőségű fűszerek. Kiválóan készítenek zöldséges és sajtos lepényeket is, amik előételnek, de akár főétel ként, vagy desszertként is tálalhatóak.
A svájci konyhákban az ételek nem több tucat hozzávalóból készülnek, de ami benne van, az biztos, hogy magas minőségű, hiszen a svájci precizitás nem csupán az órakészítésre jellemző, hanem az ételekre és magára az egész konyhaművészetre is. Minden elkészített ételükben van valami pikantéria, valami csavar, amitől elmondhatják azt, hogy ez svájci módra készült.
Forrás: delina