forrás: Kossuth Rádió/180 perc

Németországnak hétmillió szakmunkásra van szüksége az elkövetkező évtizedekben. Angela Merkel már a külső határokon megszűrné a bevándorlókat, és csak a hasznos munkába integrálhatókat engedné be az unióba – mondta Kiszelly Zoltán politológus a Kossuth Rádióban.

A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) kongresszusán sikerült „közös álláspontra jutni” a bevándorlás és a beilleszkedés, a terrorizmus elleni harc és a belbiztonság kérdéseiben. A Karlsruhéban kijelölt úton haladva Németország a saját érdekét szolgálja, és egyben segíti az Európai Uniót, hogy megadja mindazt a hozzájárulást a közös ügyek megoldásához, amelyet „meg kell adnia” – mondta Angela Merkel.

A német kancellár türelmi időt kapott a kongresszuson arra, hogy az általa szorgalmazott megoldást megvalósítsa – állapította meg a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Kiszelly Zoltán. Az unió védelmét alapvetően a külső határokon erősítenék meg, főként Törökországgal és Líbiával partnerségben – tette hozzá a politológus. „Ezen belül lenne az unió határőrsége, amit most szeretnének megőrizni” – vázolta az elképzelést.

Bár sokan úgy vélik, hogy ez távol tartaná a menekülteket, a politológus szerint azonban inkább az EU engedné be a hasznos és a munka világába integrálható embereket. Ehhez kapcsolódna szervesen a kötelező betelepítési kvóta, hiszen égető munkaerő-szükséglet van Európában – magyarázta a szakértő. „A gazdaság élénkítését a betelepítésekkel és a bevándorlók számára épített lakásokkal próbálnák elérni Nyugat-Európában” – foglalta össze.

Saját képükre formálnák az uniót a németek
(EPA/Michael Kappeler)

Kiszelly Zoltán szerint Angela Merkel meg tudta őrizni politikai arcát a kongresszuson, nem kényszerült látványos visszakozásra, nem szégyenítették meg. A betelepítési politika valójában a német gazdasági elit igényeiről szól, hiszen Németországnak hétmillió szakmunkásra van szüksége, amennyiben a mostani struktúrát, termelékenységet fenn akarja tartani – mondta. A politológus kételyeit fejezte ki aziránt, hogy a szír középosztálybeli bevándorlókból miként lesz képes Németország szakmunkásokat képezni. Évente 400-500 ezer, már az unió határain kívül megszűrt szakmunkást akar Németország betelepíteni – jegyezte meg.

A kongresszus küldöttei nagy támogatással fogadták el a német bevándorlási törvény javaslatát is. Jelenleg ugyanis, aki nem tud legális úton bejutni az unióba, annak a politikai menekült státus marad a belépési lehetőség – magyarázta Kiszely Zoltán. Ezért mindenki menekültnek mondja magát – tette hozzá.

A Frontex átszervezése kapcsán Kiszely Zoltán azt mondta, hogy a németek német mintára akarják átformálni az egész Európai Uniót. Ehhez hasonló a határvédelem átszervezése is – fűzte hozzá. A politológus szkeptikus a kérdést illetően, szerinte minden állam megkérné támogatásának a politikai árát. A külső határnál megvalósuló szűrés azért is előnyös a politológus szerint, mert kamerák kereszttüzében nehéz családokat és gyerekeket visszafordítani, távolabb a civil szervezetektől és a médiától ez könnyebben kivitelezhető lenne.