forrás: BZI/hirado.hu

Szándékosan fejlesztett rosszul működő alkalmazást a Facebook a The Guardian írása szerint.

Fórumokon régen megénekelt, közhelyszámba menő felhasználói tapasztalat, hogy az androidos Facebook alkalmazás (nem a Messenger, hanem maga az app) nyakra-főre összeomlik, hibásan működik, akkupazarló. Gyakorlatilag egyöntetű vélemény, hogy az applikáció helyett sokkal célszerűbb böngészőből fészbukolni.

Akár erre a megfigyelésre is adhat sajátos magyarázatot a The Guardian írása, mely a The Information jelentésére támaszkodva nem kevesebbet állít, mint hogy a közösségi portál szándékosan hibásra fejlesztett, összeomló alkalmazással gyötörte felhasználóit.

A cikk szerint a Facebook arra játszott, hogy megtalálja azt az haragküszöböt, amikor a felhasználók a számos bonyodalom nyomán inkább feladják a dolgot, és átmenetileg kilépnek az alkalmazásból. Állítólag a Facebook túl erősnek bizonyult, s a felhasználók leginkább visszatértek drámai rendszerhibák után is az app használatához. Például a böngészőből nyitva meg az oldalt.

Különösen rossz ízű a felhasználókkal való kísérletezgetés, mert az elkötelezett fészbukolókat nem értesítették arról, hogy nem szoftverhibákról van szó, hanem éppenséggel a türelmük határait kóstolgatják.

Ha igaznak bizonyulnak a cikkben írtak, a kellemetlenkedés célja a The Guardian meglátása szerint a nagy vetélytárssal, a Google-lal esetlegesen bekövetkezhető háborúra való, merőben biztonsági felkészülés lehetett.

A két cég között ugyanis régen vérre menő harc folyik a reklámpénzek újraelosztásáért: a Facebook vélhetően meg akarta tudni, hogy mire mehet a keresőóriás nélkül, mit lépne a többszáz milliónyi androidos felhasználó, ha a Google valami nézeteltérés folytán eltávolítaná a közösségi oldal alkalmazásait a Play Áruházából.

Saját felhasználóit verte át a Facebook
Fotó: MTI/AP/Jeff Chiu

Nem ez az első súlyos vád, ami az utóbbi időben felvetődik a Facebokkal kapcsolatban.

Legutóbb napokig könnyes volt a világ szeme, mikor Zuckerberg az újszülött lányukhoz írt levélben feleségével, Priscilla Channal bejelentette, hogy részvényeik 99 százalékáról, azaz 45 milliárd dollárról lemondanak. Aztán kiderült, hogy a Chan Zuckerberg Kezdeményezés – ezt a nevet viseli a jótékony alapítvány -, nagyjából nem is alapítvány, hanem egy kvázi korlátolt felelősségű társaság, ami kiválóan alkalmas az adómegkerülésre.

Hasonló árnyék vetült az általa szorgalmazott, Internet.org néven elhíresült ingyenes internet nagy ívű elgondolására, amely a megajándékozott szegényeknek Indiától Brazíliáig a legkevésbé emberbaráti akciónak, sokkal inkább a Facebook világméretű hídfőállásai erősítésének tűnhetett.

Kritikusai szerint a kezdeményezés semmibe vette a hálózat- és szolgáltatássemlegesség elvét: a Facebook nem lehet egyenlő az internettel. A tiltakozások hatására a közösségi portál ígéretet tett, hogy az Internet.org-ot megnyitják mások számára is – a Facebookba integrálva.