A Rustok-hegy Nagybörzsöny község keleti, felső vége felett emelkedik. déli és délkeleti oldalát a Hosszú-, illetve az ebbe torkolló Keresztvölgy, észak és északkeleti oldalát pedig a Börzsönyi patak völgye határolja. Keleti vége a kissé lejjebb fekvő Rustok nyeregben végződik, ahonnan kelet, északkelet felé hosszan elnyúló, hullámzó gerinc folytatódik a Nagy-Hideg-hegy irányában. A Rustok-hegy oldala igen meredek, helyenként sziklás, de nyugat felé, a község irányában viszonylag enyhébb lejtőjű.
A Rustok hegy északkeleti vége a magasabban fekvő terület. Az őskori erődített telepet itt találjuk. Tengerszint feletti magassága 484 m, relatív magassága kb. 150 m. A lakótelep délkeleti szélét a Keresztvölgy felőli rendkívül meredek, alig járható hegyoldal jelenti. A Keresztvölgy felőli oldaltól eltekintve végig sánc övezi. Legépebben a nyugati oldalon maradt fenn, ahol a sánc mái magassága helyenként eléri a 1.5 métert. Az északnyugati oldalon azonban a sánc véget ér, és folytatásában terasz húzódik tovább. Északkeleti oldala ismét meredekebb, a sánc helyét itt is alig látható, elmosódott terasz alakjában követhetjük. A telep keleti, elkeskenyedő végében a sánc ismét felismerhető. Az erődített lakótelep két átmérője 504 m, illetve 230 m.
1973-ban Nováki Gyula próbaásatást végzett a lelőhelyen, két helyen átvágta a sáncot; ennek eredményeként fagerendás, rekeszes, földdel kitöltött sáncszerkezetet sikerült rekonstruálni. A nagy mennyiségű cserépanyag a bronzkor végéi kyjatice kultúrához tartozik.
A sánc pusztulása tűzvésszel függ össze, amikor a faszerkezet tüzet kapott, a töltelékföld vörösre égett és kifelé ledőlt.
A földváron belül és attól nyugatra a hegy lejtőjén teraszok és kősorok húzódnak. Átvágásuk bebizonyította, hogy ezek egykori szántóföldek maradványai. A szántóföldeket Nováki Gyula a térképes adatok, alapján a késő középkor és XVIIL-XIX. század közé keltezi.

Cím: NagybörzsönyNagybörzsöny külterület
Tel: +36-35-550-155
E-mail: [email protected]
Web: http://varakborzsony.uw.hu/800/23.htm