forrás:helyi hiradók

Már csak másfél hetük van az Uber-sofőröknek Magyarországon. Augusztus 6-án életbe lépnek az új személyszállítási szabályok, ami után súlyos büntetésekre számíthatnak az így taxizók. Közben már az EU bírósága is foglalkozik a kérdéssel, így akár uniós szinten is betilthatják a szolgáltatást.

Tapasztalatok szerint csökkent az Uber és a hasonló utasközvetítők keretében működő sofőrök száma, miután a kormány július 7-én kihirdette a személyszállításról szóló új rendeletét. Ennek alapján ugyan nem tiltják az okostelefonos utasközvetítő rendszereket, de a bennük részt vevő sofőröknek szigorú szabályokat kell betartaniuk. Egyebek közt azt, hogy üzletszerűen, ellenértékért csak személytaxi-szolgáltatást vagy személygépkocsis személyszállító szolgáltatást végző vállalkozó vagy vállalkozás szállíthat utast.

hirmagazin_2015-07-29_062728
(MTI-fotó: Szigetváry Zsolt)

A szabályozás kitér arra is, hogy hatósági engedélyek szükségesek például az Uber vagy a Wundercar utasközvetítőn keresztüli személyszállításhoz is. Emellett meg kell felelni az adott helyi önkormányzat rendeleti előírásainak is. Emellett az új taxisrendelet szerint az autót személyszállításra kell vizsgáztatni, a 21 évnél idősebb vezetőnek pedig jogosítványa mellett külön, személyszállításhoz szükséges vizsgával kell rendelkeznie.

Egyesek máris felhagytak a sofőrködéssel

Az Uber a rendelet kihirdetést követően alább adta addig egyre fokozódó reklámhadjáratát és szinte teljesen elnémult – közölte az Országos Taxis Szövetség elnöke. Metál Zoltán kitért arra, hogy miután teljes terjedelmében hozzáférhető a két hét múlva életbe lépő szabályozás szövege, sokan átgondolták, és felhagytak az engedély nélküli, üzletszerű személyszállítással.

„A rendeletnek köszönhetően az illegális taxizás hosszú távon biztosan működésképtelen, ezért szépen el fog halni. Különösen, mert az életbe lépését követően a hatóságok kiterjedt ellenőrzéseket indítanak” – hangsúlyozta a Helyi Híradónak az elnök.

Újra célkeresztben

A fokozott ellenőrzések közepette a Nemzet Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai ismét akciót indítanak azok ellen, akik sem számlát nem adnak, sem adószámmal nem rendelkeznek, mégis jövedelemhez jutnak a fuvarozással. Mint ahogy Kis Péter András NAV szóvívó a Helyi Híradónak elmondta, az adóhatóság a „közösségi taxizással” kapcsolatban a sofőrök ellenőrzésekor azt vizsgálja, hogy a személyszállítást milyen formában – gazdasági társaság tagjaként, egyéni vállalkozóként vagy alkalmazottként – és milyen módon – rendszeresen és/vagy üzletszerűen, illetve nyereség elérése céljából – végzik.

„Az ellenőrzések célja, hogy kiderítsék, a sofőröknek milyen adókötelezettségei keletkezhetnek és teljesítették-e azokat. A korábbi akciók tapasztalata, hogy a szállítási tevékenységet valamennyi sofőr magánszemélyként, adószám hiányában végezte. Ezért 200 ezer forintig terjedő mulasztási bírsággal voltak sújthatóak az adózás rendjéről szóló törvény szerint” – tette hozzá a szóvivő kiemelve, hogy minden egyes, az Uberhez vagy hasonló online közvetítő rendszerhez kapcsolódó sofőr további ellenőrzésekre számíthat.

Már az uniós bíróság előtt az Uber

Európában, valamint Amerikában is igencsak heves indulatokat váltott ki az Uber, a tengerentúlon Kalifornia és New York állam vív a céggel, az ókontinensen pedig betiltott többek közt Franciaország, Hollandia, Németország és Spanyolország. A barcelonai hatóságok ráadásul egészen az Európai Unió Bíróságáig mentek el az üggyel. Az uniós bírák most azt vizsgálják, hogy a cég digitális szolgáltatásnak vagy fuvarozási tevékenységnek minősül. Szakemberek szerint egy központi döntéssel akár a teljes cég működése betiltható Európában.