Forrás: hirado
Nem tetszik a magyar agrárkormányzatnak az Egészségügyi Világszervezetnek az egyes húskészítmények rákkeltő hatásáról kiadott jelentése.
Fazekas Sándor miniszter szerint az állítások hátterében egyes gazdasági szereplők érdeke állhat. A tárcánál azt is közölték, a magyar kormányzatnak reagálnia kell, mert, ha a fogyasztók komolyan veszik a világszervezet jelentését, komoly károk érhetik az országot.
Teljesen megalapozatlan az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató intézetének hétfőn nyilvánosságra hozott tanulmánya, amely szerint a feldolgozott hústermékek fogyasztása rákkeltő, és valószínűleg a vörös húsé is – mondta a hirado.hu-nak Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A tárcavezető szerint a közlés mögött valamely gazdasági, kereskedelmi lobbi húzódhat meg. Megjegyezte, ahelyett, hogy az egyes húsfajtákat kritizálja a WHO, jó lenne, ha inkább a génmódosított (GMO) termények visszaszorításával foglalkozna ilyen lelkesen.
A miniszter szerint a valóban jó minőségű vörös húsoknak, a belőlük készült termékeknek továbbra is helye van az emberek asztalán, ezért a magyarországi sertéshúsfogyasztás ösztönzésére indított kampány folytatódik.
„Nem ez az első merénylet”
Horváth István kiemelt programokért felelős miniszteri biztos a hirado.hu-nak hangsúlyozta, egyszer már érte hasonló merénylet a magyar sertéságazatot, huszonöt évvel ezelőtt is azzal volt tele a média, hogy a disznóhús egészségtelen, tele van koleszterinnel, rákot okoz. Jó részt ennek, a sertés démonizálásának tudható be, hogy az akkori 43-44 kilogrammos évi fejenkénti fogyasztás a pár évtized alatt 24-25 kilóra esett vissza.
Bár a baromfihús-eladások időközben növekedtek – ma már egy szinten vannak a sertéshúséval –, összességében így csökkent a húsfogyasztás. Ebben szerepe volt annak is, hogy huszonöt év alatt a marhahúsból 9-ről 3 évi kilóra esett vissza a fejenkénti éves adag. Utóbbiban nem annyira a húsok elleni propaganda, mint inkább az ár és az étkezési szokások játszottak szerepet – tette hozzá.