Romlik az emberek gazdasági közérzete – Századvég-felmérés
A Századvég Konjunktúrakutató júliusi felmérése szerint enyhén romlott a lakosság konjunktúraérzete, míg a vállalkozások konjunktúraérzete valamivel kedvezőbbé vált.
A lakosság ugyanakkor nem bízik abban, hogy a korábbihoz hasonló mértékben tud megtakarítani, a vállalatok pedig több más mellett a kedvezőtlen árfolyamhatások miatt tartanak
– mondta az InfoRádiónak a Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője, Isépy Tamás.
A hozzáférhető adatokból az látszik, hogy a magyar lakosság konjunktúraérzete romlik
– mondta Isépy Tamás, a Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője.
„Ha egy trendet vizsgálunk, az index decemberben -29,9 pontos volt, és volt egy 5-6 hónapig tartó növekedés, most viszont visszaesés volt az indexben, -22,5 ponton áll. Romlás figyelhető meg. Azonban a vállalatoknál kis mértékű javulás van, kvázi hibahatáron belül, -16,4-ről -16,2-re javult az index, tavaly október óta figyelhető meg egy javuló tendencia, pici változás látható júniusról júliusra” – részletezte.
Hogy alapvetően milyen félelmek mozgatják az indexeket, arról azt mondta, a lakosság „könnyebben reagál enyhébb dolgokra”, mint a vállalatok, amelyek hosszabb távokra kötnek szerződéseket árupiacon, devizapiacon vagy a szolgáltatások piacán, „jobban látják a jövőt”.
A lakosság számára azt a kérdést emeltek ki, hogy hogyan tekintenek jövőbeni megtakarításaik felé, felmérésükben pedig azt látták, az emberek pesszimisták lettek, kisebb megtakarítással számolnak (27,2 százaléknyian, 9 százalékkal többen, mint egy hónappal korábban).
A vállalatok esetében az értékesítési árak adnak leginkább okot aggodalomra, „a lakosságra vagy a más vállalatokra nem tudnak olyan árakat ráterhelni”, illetve az árfolyam, amellyel kapcsolatban most az a várakozás, hogy a következő egy évben romlani fog a forint a főbb devizákhoz képest.
„Azt látjuk, hogy a vállalatoknál az infláció, vagyis az árak átterhelhetősége és az árfolyam az, ami domináns” – foglalta össze.