Rómának nem tetszene, ha Bécs lezárná a Brenner-hágót

Dátum:

Forrás: mti

Ha Ausztria lezárja a Brenner-hágót, annak következményei lesznek – mondta Domenico Manzione olasz belügyi államtitkár a Corriere della Sera olasz napilap keddi számának jelentése szerint azt követően, hogy a két ország közötti határátkelő osztrák oldalán megkezdődtek az építési munkálatok.

 

Brenner hágó
Fotó: wikipedia

Domenico Manzione hangsúlyozta, hogy Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter pénteki római látogatásán a közös határszakasz ellenőrzésének szigorításáról és nem határzár építéséről állapodott meg olasz kollegájával, Angelino Alfanóval.

„Ausztria nem szegheti meg a három nappal ezelőtti megállapodást” – jelentette ki az államtitkár. Hozzátette: a Brenner-hágó lezárása nemcsak humanitárius, hanem gazdasági szempontból is súlyos következményekkel járna Olaszország és Ausztria számára is.

A Corriere della Sera azt írta, a határ osztrák oldalán megkezdődött a beléptető kapuk felállítása és az osztrák fél szögesdrótot telepít az Olaszországgal közös autósztrádán és országúton. Ausztria az idei év elején jelentette be, hogy az Olaszországgal közös határátkelőknél, így a Brenner-hágónál is szigorítja az ellenőrzést az Olaszországból érkező illegális bevándorlók feltartóztatására. Osztrák adatok szerint 2015-ben 27 ezer migránst lépett át Olaszországból Ausztriába.

„Ausztria úgy kezeli Olaszországot mintha Görögország lenne, vagyis szabadég alatti menekülttábor” – jegyezte meg a lap. Az újság emlékeztetett, hogy Johanna Mikl-Leitner Rómában aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy idén nyáron 300 ezer bevándorló érkezhet az olasz partokra, ezért „Róma nem számíthat arra, hogy a Brenner-hágó nyitva marad”.

A Corriere della Sera úgy fogalmazott, hogy a Brenner-hágó szögesdrótja hetven évvel ezelőtti sebeket tép fel.

„Ez a fal nemcsak Északot választja el a Déltől, Európa két részét, Olaszországot és Ausztriát. Több ez annál: az apró tiroli világ széttörése régi rémálom, amelyet nem Róma, hanem Bécs vált valóra. Váratlan trauma. Amelyet sokan árulásként élnek meg” – írja az olasz napilap.

Az újság felidézte, hogy a második világháború után Ausztria és Olaszország között felosztott tiroli térség a schengeni övezet 1995-ös bevezetésével nyerte vissza korábbi egységét.

„Aggódunk. Schengen halálra van ítélve!” – nyilatkozta Aldo Kompatscher, az olaszországi Dél-Tirolban fekvő Bolzano kormányzója a La Repubblicának.

Lorena La Spina, az Anfp olasz országos rendőrszakszervezet főtitkára szerint az osztrák intézkedés a tengeren érkező migrációs hullámot fogja erősíteni, amely a migránsok számára veszélyesebb, a hatóságok számára pedig nehezebben ellenőrizhető.

„A Földközi-tengeri migrációt teljességében Olaszországra hárítják, arra ítélve, hogy egyedül kezelje a humanitárius tragédiával fenyegető helyzetet” – mondta Lorena La Spina.

A Brenner-hágó az Olaszországból észak felé tartó forgalom egyik legjelentősebb kapuja. Tavaly 12,9 millió jármű haladt itt rajta, köztük 1,93 millió kamion. A határon levő osztrák sztrádakapuk bevétele tavaly 1,2 milliárd euró volt.

 

Megosztás:

Weblap4u weboldal karbantartás

Népszerű

További hasonló
Related

Az egész világot bejárta a csoda híre..

Az élet néha a legmegdöbbentőbb történeteket produkálja. Ciudad del...

Közleményt adott ki a Kensington-palota a nagybeteg Katalin hercegnéről

Kiderült mikor végezhet újra teljesértékű munkát Katalin hercegné.. Az egész...

Nagyon kellemetlen adatlopási ügyben érintett az Európai Parlament

Saját alkalmazottai rendkívül érzékeny adatai szivárogtak ki. Személyi igazolványok, útlevelek,...

Robert Fico elleni merénylet: Valóság és összeesküvés-elméletek

Bevezetés Robert Fico, a szlovák politikai élet egyik meghatározó alakja,...
Megszakítás