9.6 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeFőhírekBűnügy, bűnmegelőzés, balesetinfóRomagyilkosságok: az ügyvédeken múlt a megfigyelés leállítása

Romagyilkosságok: az ügyvédeken múlt a megfigyelés leállítása

A Nemzetbiztonsági Hivatal ügyvédei döntöttek arról, hogy nem kérik a bíróságtól a szélsőjobboldali, cigánygyűlölő Kiss István éppen zajló titkos megfigyelésének a meghosszabbítását.

Annak ellenére történt ez, hogy lehallgatott telefonbeszélgetés volt, amiben Kiss és bűntársai arról beszéltek, fegyvereket akarnak szerezni.

Ismét felvetődött két érintett titkosszolgálat – az egykori Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) – munkatársainak, vezetőinek a felelőssége a 2008–2009-es romagyilkosságok miatt, miután a lapunkban megjelent interjúban beismerte a sorozatgyilkosságot Kiss Árpád, akit a halálbrigád vezetőjének tartanak.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Ő továbbra sem érti, hogy öccse, István megfigyelését miért szüntette meg az NBH, miért nem avatkoztak közbe a fegyverek beszerzésében és ezzel miért nem szakították félbe az akciót még a gyilkosságok előtt. Kiss Árpád szerint a KBH az utolsó támadásukat akadályozhatta volna meg, hiszen Csontos István szerződéses katonaként együttműködött velük. (Csontos az utolsó két támadáskor volt a halálbrigád sofőrje, amiért 13 év fegyházat kapott, amit teljes egészében ki kellett töltenie. Augusztus 20-án szabadult.)

Lapunk az ügy ezen részét is jól ismerőktől úgy értesült,

Kiss István titkos megfigyelését jogszerűen kezdeményezték az NBH adott tisztjei, miután telefonlehallgatásból értesültek arról, hogy a közismert szkinhed és romagyűlölő Kiss fegyverekhez akar jutni, amiket fel is tervez használni.

Az illetékes bíró az előírások szerint engedélyezte a titkos megfigyelést. Ami nem hozott konkrét eredményt, és amikor lejárt a bírói engedély, az NBH jogászai nem kezdeményezték annak meghosszabbítását, mondván, a bíró úgyis elutasítja azt. Amennyiben ez igaz, akkor

nem az operatív tisztek, nem feletteseik, hanem az NBH jogászai döntöttek a titkos megfigyelés megszüntetéséről, ami utólag is furcsa döntés egy titkosszolgálattól.

A történtekről a szakmabeli Horváth József vezérőrnagy, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója lapunknak nyilatkozva elsőként leszögezte, Kiss Árpád beismerése azért is fontos, mert ebből látszik: a hazai igazságszolgáltatás és jogrendszer jól működik. Helyes döntés volt a halálbrigád tagjaira tényleges életfogytiglani fegyházat kiszabni. Horváth József ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Kiss Árpád szavait többen félreérthetik: a férfi testvérét nem a 2012-ben megszűnt Katonai Biztonsági Hivatal figyeltette a fegyverbeszerzés előtt, hanem az akkori Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH), a mai Alkotmányvédelmi Hivatal jogelődje.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Arról, hogy az NBH hibázott-e vagy csak pechjük volt, a szakértő azt mondta: mindkét lehetőség fennáll.

– Egy szolgálatnak a munkája során súlyoznia kell az ügyeket aszerint, hogy az esetleg bekövetkező bűncselekmények milyen súlyúak lehetnek, mennyire veszélyesek a társadalomra. Itt azt látjuk, hogy sajnálatos módon rossz szakmai döntés született, de utólag könnyű okosnak lenni. Egy ilyen esetben nem a sor végén levő műveleti tiszt dönt, a felelősség a szolgálat vezetői szintjéig terjedt – világított rá a vezérőrnagy.

Lapunk friss információja alátámasztja, valóban rossz szakmai döntés született, ám nem nemzetbiztonsági, hanem jogi szakmai döntés volt, ami adott esetben emberek életébe került.

romagyilkosságok,ügyvédek bűne
Térkép a romák elleni támadásokról

A romagyilkosságok ügyében annak idején vizsgálatot folytatott le az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága, és megállapították, hogy az NBH egységei között elégtelen volt a kommunikáció, és a szolgálat nem vette komolyan a megfigyelés alatt álló szélsőségesek fegyverbeszerzési törekvéseit.

A jogi osztály 2008 tavaszán a hajdú-bihari műveleti tiszt kérése ellenére sem rendelte el Kiss Árpád és – szintén a halálbrigádhoz tartozó – Pető Zsolt megfigyelését, Kiss István megfigyelését pedig nem szigorították, sőt később felfüggesztették.

Mindezt annak ellenére, illetve azután, hogy lehallgatott telefonbeszélgetésük szerint fegyverbeszerzésre készültek. A bizottság megállapította Szilvásy György és az őt váltó Ficsor Ádám nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő szocialista miniszter felelősségét is, mint ahogy Laborc Sándor volt NBH-főigazgatóét is.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

Balajti László, a vizsgálat ideje alatt hivatalban lévő megbízott főigazgató lefokozásokról, visszaminősítésekről és nyugdíjazásokról adott ki parancsot az ügy kapcsán. A bizottsági jelentést megküldték Kovács Tamás akkori legfőbb ügyésznek is, ám ő nem kezdeményezett büntetőeljárásokat.

Több mint egy évtized kellett ahhoz, hogy a halálbrigád vezetője beismerje a romagyilkosságok elkövetését

A szakértők szerint a nyilvános beismerés miatt újabb nyomozás indulhat

A romagyilkosságok elsőrendű vádlottjának vallomása a jogrendszer hatékonyságát igazolja.

Borítókép: Kiss Árpád, a Halálbrigád vezetője beismerte, ő és társai öltek 2008–2009-ben (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

magyarnemzet

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem