A digitális állampolgárság bevezetése egyértelmű hatékonyságnöveléssel és a költségek csökkenésével jár majd a gazdaság egészére nézve – minderről Rogán Antal beszélt a gazdasági bizottsági előtti éves meghallgatásán. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter arról is beszélt, hogy a turisztikai fejlesztésekre az elmúlt években 346 milliárd forint jutott.
Még kedden benyújtják a digitális állampolgárságról szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, és ennek számos gazdasági vetülete van – mondta Rogán Antal keddi éves meghallgatásán a gazdasági bizottság előtt. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter szerint az új törvény lehetővé teszi majd, hogy mindenki a mobiltelefonján tudja igazolni magát, el tudjon intézni hivatalos ügyeket, valamint alá tudja írni, tehát hitelesíteni tudja ezeket a dokumentumokat.2025-től pedig mindenki megkaphatja majd minden hivatalos levelét, közműszámláját, és ezeket ki is tudja majd fizetni.
Rogán Antal kifejtette, hogy mindenki eltárolhatja majd a hivatalos dokumentumait is. Lényegesen könnyebb és hatékonyabb lesz majd a hivatalos ügyek intézése a digitális állampolgárság lévén – tette hozzá. Rogán Antal kilátásba helyezte, hogy amennyiben a következő 2-3 évben az összes uniós tagország alkalmazza ezeket a digitális megoldásokat, akkor 2026-tól a magyar állampolgárok lényegében fizikális dokumentumok nélkül utazhatnak majd Európában. Egyébként pedig nem lesz szükség az útlevelen kívül más papír alapú iratra – tette hozzá. A digitális állampolgárság használatához szükséges azonosításhoz szükséges lesz az alaptörvény-módosítása is.Az utóbbit várhatóan a jövő héten terjesztik be az Országgyűlésnek – tette hozzá.
Közölte, hogy az okostelefonnal történő azonosítás 2024 szeptembertől elérhető lesz, aki akarja, használhatja. A teljes digitális irattárca 2025-től élesedhet. Az e-papír funkciót jelentősen megújítják, a változásokat még az idén végrehajtják, majd jövőre aktiválják – tette hozzá.
Az állam csak azokhoz az adatokhoz férhet hozzá az állampolgárokhoz, amihez eddig is hozzáfért – oszlatta el az esetleges félelmeket a miniszter. Ezzel szemben az állampolgárnak több ismerete lesz az állam működéséről – tette hozzá.
Mindennek a gazdasági jelentősége ott van, hogy a digitális ügyintézés hatékonyságnöveléssel és a költségek csökkenésével jár majd.
346 milliárd turisztikai fejlesztésekre
A turisztikai ügynökségről azt mondta, az általuk elindított programok révén 17 ezer fejlesztés kapott 346 milliárd forintos támogatást. Rogán Antal kifejtette hogy a támogatások esetében 2022-ben csináltak egy felülvizsgálatot, és csak azok a támogatások maradtak meg, ahol elkezdték a fejlesztést. A 2019-es év volt az utolsó békeév a hazai turizmusban, és ezt 2022-ben sikerült túlteljesíteni – ismertette a miniszter. 2023-ban azonban elmaradt a keleti forgalom és az amerikai forgalom egy része a háború miatt. A magyar turizmus a háború 2023-ban nagyon komolyan érintette – mondta a miniszter. Éppen ezért kezdeményezem a kormánynál, hogy az idegenforgalom terén az áfá-ból már elengedett forrást fordítsák a turizmust szolgáló célokra, marketingre.
Rogán Antal bejelentette, hogy Tokaj és a Tófürdő esetében terveznek jelentős fejlesztéseket a jövőben. Mindkét helyen prémium szoláltatások nyújtása a cél.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda minisztere kifejtette, hogy az inflációt sikerült egy számjegyűre szorítani a kormány terveivel összhangban. 2024-ben pedig a növekedés újraindítására összpontosít majd a kormányzat, a fő cél pedig a reálbérek növelése.