Erőteljes átalakulás van folyamatban a magyar lakáspiacon, azon belül is főleg az albérleteknél: március elejéhez képest 22 százalékkal nőtt a kínálat országszerte, Budapesten pedig 12 százalékos volt a bővülés.
Az ingatlan.com elemzése szerint jelenleg közel 20 ezer aktív kiadó lakáshirdetés van, ami azt jelenti, hogy az albérletpiac már most ott tart, mint az iskolakezdést megelőző főszezonban. A kereslet is feléledni látszik. A budapesti árak alakulására jellemző, hogy egy hónap alatt 215 százalékkal nőtt, azaz megtriplázódott a havi 100 ezer forintos határ alatti bérleti díjjal hirdetett lakások száma.
A cég úgy látja, a mostani bizonytalan helyzet akár a nyári hónapokig is kinyúlhat, amikor sok bérleti szerződés évfordulója lesz. Ekkor pedig a bérlők alkupozíciója erősebb lehet vagy a korábbinál nagyobb kínálatból tudnak majd válogatni.
“Nagyon jelentős kínálatnövekedés ment végbe március eleje óta országszerte és a fővárosban a kiadó lakásoknál. Olyannyira, hogy az albérletpiacon a júliusi-augusztusi főszezon kínálatához fogható a mostani” – mondta el Balogh László, az ingatlan.com gazdasági szakértője.
Ennek egyik oka, hogy a járvány miatt a turizmus gyakorlatilag leállít, ezért bérlő híján a rövid távra kiadott ingatlanokból egyre több kerül a piacra. Ráadásul új jelenség is terjed: korábban a rövid távra kiadott lakások léptek be a hotelek piacára, most viszont pont a fordítottja történik, és a hotelek lépnek be a lakáspiacra. Igaz nem tömegesen, de több hotel és panzió elkezdte közép- és hosszútávú kiadásra hirdetni a szobáit, hogy ezzel is mérsékelje a bevételkiesést, mondta el Balogh.
A budapesti átlagos bérleti díj 160 ezer forint volt április elején, ami minimális, 5 ezer forintos csökkenést jelent, azonban a kínálat megugrása várhatóan még lejjebb szorítja majd az albérletárakat.
ingatlan, Hirmagazin.eu