Rizsbabonák

2015 04 15 121206

A rizsről szóló babonák elsősorban Ázsiában honosodtak meg, a rizsfogyasztó országok embereinek képzetében születtek és terjedtek el a világ más tájain is. Ázsiában a rizs a termékenységet, a bőséget és a gyermekáldás szimbolizálja. Elsősorban esküvői szertartásokon tulajdonítanak nagy jelentőséget a „rizsesőnek” vagy a „rizs konfettinek”.

Ha a házasságkötő terem vagy a templom ajtajában, a szertartás után, az ifjú pár elé rizst, gabonaszemeket, mákot vagy pénzt szórnak, azt kívánják nekik a megjelentek, hogy életük legyen gazdag és gondtalan s örüljenek a sok utódnak.

A filippínók úgy vélik, papucsférj lesz abból a vőlegényből, aki az esküvői ceremónia során a menyasszony előtt ül. Ha a menyasszony azt akarja, hogy férje minden szeszélyét viselje el, az oltár elé menet vőlegénye lábára kell lépnie. Az esküvő alatti eső a fiatal házasok jólétét és boldogságát jelzi előre. Az esküvői ceremónia utáni rizs-konfetti az ifjú pár számára egész életükre szólóan jólétet és egészséget jelent, ha valamit eltörnek az esküvői fogadáson, az ugyancsak jó szerencsét jelent az ifjú párnak.

Németországban az esküvőt megelőző éjszaka a legénybúcsú keretében tányérokat és tálakat törnek össze, mert úgy vélik, hogy ez szerencsét hoz a menyasszonynak. A törmelékek összetakarítása a fiatal házasok feladata. Az esküvő után rizst szórnak az ifjú párra. Azt mondják, hogy annyi gyereke lesz az újdonsült arának, ahány szem rizs akad meg a hajában.

A rizs azonban gyakorta szerepel az étkezéssel kapcsolatban. Távol-Keleten a rizst az utolsó szemig el kell fogyasztani. A japánoknál illetlenség az evőpálcikát az ételbe szúrni, különösen a rizsbe, mivel ez csak gyászszertartásokon, az oltáron elhelyezett rizs esetében szokás. Ebből eredően, ha valaki egy tál rizsbe evőpálcikát szúr, az a halálra enged következtetni.

A vietnamiak mielőtt leülnek az asztalhoz enni, az őseik fényképét tartalmazó házi oltárra ételt tesznek, mert azt gondolják, hogy az elődeik velük együtt esznek. Sohasem szolgálnak fel egy tál rizst és egy evőpálca szettet. Mindig legalább két személynek terítenek. Egy tál a halottnak dukál. Rossz néven veszik azt, ha az evőpálcikákat az idegen megérinti, vagy bárki fölöslegesen zajt csap velük. Neveletlenség náluk másnak fogpiszkálót adni.

A thaioknál nem szabad az esti étkezésnél az összes rizst megenni, mert egy keveset kell hagyni a ház szellemének. Nem szabad a kihűlt rizst forró rizzsel enni, aki így tesz, a következő útja során könnyen eltévedhet. Nem ajánlatos rizs nélkül fogyasztani az ételt, mert angolkórt okoz.

A kínaiak szerint a rizs akkor lesz jó, ha a főzéshez annyi vizet öntenek, hogy ellepje a rizst, mint amekkora a szakácsnő hüvelykujjának a felső perce.

Forrás:http://www.erzsebetrosta.hu Kép: Google;

Exit mobile version
Megszakítás